SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

SGK VE SSK HAKKINDA

SGK (SSK) SORGULAMA

İlk adı SSK ismiyle kurulan kurum daha sonra SGK adını aldı ve e devlet üzerinden de hizmet vermeye başladı. Eski ismi SSK yeni ismi SGK, çalışanlara, emeklilere, BAĞ-KUR'lulara, serbest çalışanlara, muhtar, evde bakım hizmetinde v.b. gibi bir çok işçi ve işverenlere hizmet veriyor. Sadece buradan değil e-devlet üzerinden de şifreli olarak hizmet sağlıyor. Hizmetlerin daha iyi yürütülebilmesi için SGK bu kurumların bilgilerini internet ortamından dağıtarak hizmet süresi, BAĞ-KUR, prim borcu, ne zaman emekli olurum, emekli maaşım ne kadar gibi bir çok sorunun cevabını bize veriyor.SGK sorgulama; E-devlet sitelerinin gün geçtikçe daha önemli hale gelmesi nedeniyle, bütün vatandaşlar bu sisteme ihtiyaç duymaya başlamıştır. Çünkü sistemler oldukça güvenlidir ve sürekli olarak da güncellenirler. 

Bu güncel bilgilere ulaşmanın en kolay yolu internet olduğu için kişiler bundan yararlanmak isterler. Özellikle son birkaç yıl içerisinde belge, dosya ve benzeri her şey internet ortamında yerini almaya başlamıştır. 
Böylece vatandaşlar SGK bilgilerine istedikleri zaman ulaşabilir ve bunları diledikleri şekilde kullanabilirler. Kurumların hepsi için ayrı internet adresleri vardır. Bu sayede çeşitli aksaklıkların da önüne geçilmiş olur. Ülkemizde en çok ilgi gören SGK sorgulama (SSK) hizmetleri için de ayrı bir sistem oluşturulmuştur. Vatandaşlar sistem sayesinde işlemlerini kısa zamanda tamamlama fırsatına sahip olurlar.
SGK sorgulamalarında 4A hizmet dökümünü de sürekli olarak ihtiyaç duyulur. Bu kodlar SGK tarafından otomatik şekilde verilmiştir. 4A, 4B, 4C, 4D olarak bilinirler. 

Aynı zamanda çalışmakta olan kişilerin meslek gurupları da bu kodlar sayesinde belirlenmektedir. 4A kodu özel sektör ve bazı kamu kurumlarında çalışan kişiler için verilir. Yaygın olarak ihtiyaç olmasının sebeplerinden birisi de budur. 4A (SSK) prim sorgulama içerisinde primle ilgili detaylı bilgiler yer alır. Sigorta için ödenen brüt maaş miktarları, çalışanın ayın kaç günü için sigortasının yapıldığı ve işe ilk giriş tarihi gibi çalışana özel bütün bilgiler bu döküm içerisindedir. SGK sorgulamaları 4A için de oldukça yaygın biçimde kullanılır.

İnternet üzerinden e-devlet SGK sistemi sayesinde bu bilgilerin şifreli şekilde alınabileceği gibi, kurum sitesinden şifresiz olarak alma fırsatı da vardır. Vatandaşlar her iki sistemi de istedikleri zaman kullanarak SSK hizmet dökümlerine zahmetsiz şekilde ulaşabilirler. Gerçekleştirilen bu hizmet sayesinde, kurumlara gidilmesine ve dökümün günler boyunca bekletilmesine de gerek kalmaz. Çünkü birkaç dakika içerisinde hizmet dökümüne ulaşma olanağı bulunur.
Bu bilgiler ile ne zaman emekli olabilirim sorusuna açık ve net cevaplar verebilirsiniz. Emekli günlerinizi hesabını doğru ve güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz. Aynı zamanda da emekli maaş sorgulama yaparak emeklilikte ne karad ücret alacağınızı öğrenebilirsiniz.  
4A hizmet dökümü sorgulamasıyla beraber sigortanızın da yatıp yatmadığını kontrol etme fırsatınız bulunur. Böylece bütün alacak haklarınızı istediğiniz şekilde ve her zaman gözden geçirebilirsiniz. E-devlet SGK sorgulama işlemlerinin düzenli şekilde yapılması ve gerekli olduğunda aksatılmadan kontrol edilmesi son derece önemlidir.

Uzun zamandan beri SGK hakkında bilgiler paylaşarak bir çok kişiye yardımcı olmaya çalışıyoruz. Böylece hem çalışanları hem işverenleri hakları konusunda bilgi sahibi yapmak. Aynı zamanda bilmedikleri sorgulamalar hakkında sitemizden bilgiler vererek hayatlarını kolaylaştırmak amacımız.

Hedef daha bilinçli çalışma hayatı...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder