SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

Prim spor nedir?

Sporda prim nedir? Sporculara ödenen prim şekli. Kulubünüz kontratınıza uymazsa nereye başvurmalısınız. Tartışmalı bir konu teşvik primi... 


Sporda prim nedir; Prim, sporcuların bir spor kulubüne gelmeden önce sözleşmelerine eklettirdikleri bir madde. Yapılan anlaşmaların şekline göre değişkenlik gösterebilir. Sporcu alacağı primi kendisi belirleyebilir. Ya da kulüb ile sporcu arasında ortak bir şekilde yapılır.

Sporcuya verilecek prim, sözleşmede eklenen madde doğrultusunuda olur. Bu anlaşma her iki tarafıda bağlar. Eğer spor kulubü bu anlaşmaya uymaz ise sporcu FIBA'ya şikayet eder. Hakkını arar. Bu karar kulübü bağlar ve yaptırım uygular.

Prim ödemesi şekli ise kontratta belirlenen şekilde yapılır. Bu müsübakayı kazanması durumunda da olabileceği gibi sezon sonu bitiminde prim ödemesi yapılabilir. Şampiyonluklarda. Ya da bunun dışında kulüp için önem arzeden üst üste yapılacak maçlarda, sporcuyu teşvik etmek için prim verilir.

Teşvik primi çok tartışmalı olan bir konudur. Spor alanında uygulama olan ama tartışmalı bir konudur teşvik primi. Bir kulubün diğer bir kulübü geliştirmesi için verilen pirim şeklidir. Ama bu çok ince bir çizgi olduğu için şike mi yoksa bir desetek mi hep tartışmalı bir konu olmuştur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder