SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

İnternetten Yapılan Sosyal Güvence İşlemleri Hakkında Sorgulama İşlemleri


SGK işlemlerinizi aynı zamanda e devlet üzerinden de yapma imkanı sağlayan sistem, güvenlik açısından cok önemli yer tutar. SGK sorgulama yapmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Sadece lazım olan e devlet şifresi...

İnternette yer alan hemen hemen tüm uygulama, web sayfası ve programların gelişen teknoloji sayesinde telefon ve tabletlerde de uygulama olarak yer alması mümkün olmaktadır. Oyun, film, kitap, fotoğraf, müzik, bankacılık işlemleri gibi çeşitli uygulamalar gibi SGK işlemleri için de e-devlet mobil SGK sorgulama uygulamasını telefon ve tabletlerde indirip kullanmak oldukça basit bir işlemdir. 
Açılımı Sosyal Güvenlik Kurumu olarak SSK, emekli sandığı ve bağkur hizmetlerini tek isim altında toplayan bu kurum, tüm güvenceler için emekli maaşı bilgileri, trafik cezası bilgileri, tedavi bilgileri gibi tüm bilgilere kolaylıkla ulaşılmasını sağlayan bir sistemdir. Teknolojinin kişilerin hayatlarına kattığı oldukça önemli gelişmeler olarak, telefonlarda da bu uygulamaların kullanılması çok pratik bir kullanım şekildir.
4A, 4B,4C başlıkları altında her biri SSK, emekli sandığı ve BAĞ-KUR hizmetlerine karşılık gelen bu bentlerin, hakkındaki tüm bilgilere, ödeme bilgilerine ve merak edilen tüm sorulara cevap bulunabilen e-devlet mobil SGK sorgulama sayfası, devlet dairelerinde bu işler için saatlerce zaman harcamayı ortadan kaldırmaktadır. 
Tüm güvenceler için kişilerin aldıkları tedavi bilgileri sorgulanarak, son 30 gün içinde yapılmış olan tüm hastane ve ilaç işlemleri görüntülenebilmektedir. Ceza sorgulama bölümü sayesinde, kişilerin üzerindeki araçlar için kesilen trafik cezaları görüntülenebilmektedir. 
Aylık sorgulama kısmında ise kişilerin emekli maaşlarının ödeme günleri ve miktarları görüntülenebilmektedir. Üstelik bunların hepsini sadece TC kimlik numaraları ve postanelerden 2TL karşılığında temin edilen e-devlet şifresi ile giriş yapılarak tek bir tıkla halledilebilmektedir. 
Aslında, SGK hizmet dökümü sorgulama işlemi iki yoldan gerçekleştirilebilmektedir. Bunlardan birisi yukarıda bahsettiğimiz gibi e-devlet üzerinden, diğeri ise, E-SGM sayfası üzerinden şifresiz olarak yapılabilmektedir. Mobil imza kullanılarak gerçekleştirilen bu işlem, ülkemiz operatörlerinin e-devlet için sunduğu bir uygulama olarak kullanılmaktadır. 
Operatörlere ödenen aylık ücretler karşılığında herkes birer mobil imza edinebilmektedir. Mobil imza seçeneği gibi özel şirketlerin de sunduğu uygulama olan elektronik imza kullanmak da mümkündür. Elektronik imza, mobil imza ve e-devlet şifresi edinmek, e-devlet mobil SGK sorgulama sayfasına giriş için kullanılan yollardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder