SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

İşçi için prim nedir?

İşçi için prim nedir? Hangi hallerde prim ödemesi alınabilir. Zor işlerdeki ödenen prim... Sözleşme gereği yapılan prim ödemeleri... İşçi için prim ne demektir?

İşçi için prim nedir; Çalışanların anlaşmaları gereği veya işverenin insiyatifi doğrultusunda verilen ödül. Ya da sözleşmelerinde bulunun madde gereği yapılan ödeme şeklidir. Bu ödeme, mükafat veya ödül yapılan başarılı bir iş karşısında prim verilir.

Bu ödenen prim, SGK prim ödemelerine de yansıtılabilir. Böylece şirket vergiden düşer. Böylece hem şirket çalışanını motive etmiş olur, hem de vergiden düşmüş olur.

İşçi için prim, işverenin çalışanlardan istekleri doğrultusunda değişkenlik gösterebilir. Eğer çalışan büyük bir iş yapmış ise şirket bunun karşılığında da ödediği prim farklı olacaktır. Bunun yapında işçi çalıştığı yerde yaptığı işin belli bir yüzdesini prim olarak isteyebilir. Sözleşmesine bu tarzda bir anlaşma ekleyebilir.

İşçi için prim, bir çok alanda çalışanların farklı sözleşmesi olabilir. Bu farlılıkları bir kaç şekilde toparlamak gerekirse;
  • - Gece çalışmak fazladan bir gün fazla izin hakkı verebilir.
  • - Ağır işlerde çalışmak fazladan prim ödemesi için geçerli bir nedendir. Örneğin; madende çalışmak, uzun yol TIR şoförleri... 
Bunun gibi bir çok alanda yapılan işler, diğer alanlara göre farklı değerlendirilebilir. Buna görede prim ödemeleri yapılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder