SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

Ne kadar emekli maaşı alırım?

Ne kadar emekli maaşı alırım sorusu neden bu kadar önemlidir. Ne kadar emekli maaşı alacağınız öğrenmek için neler yapmanız gerekiyor. Ne kadar emekli maaşı alırım resimli anlıtımı. 


Devlet vatandaşların hem bu gününü hem de geleceğini düşünerek kurumlar oluşturur. Bu kurumlardan biri de SGK'dır. SGK hem bu günü hem de yarını için işverenlerden, çalışanları adına tasarruf yapmasını ister. Bunun için de sağlık sorunları için sağlık güvencesi oluşturur. Prim ödemelerini düzenli yapanlar için sağlık uygulamalarını ücretsiz hizmet verdidir.

SGK'nın bir diğer yönü ise emekliliktir. SGK'ya kanunlar ile belirtilen zaman dilimlerinde işçilerin, bağımsız çalışanların prim ödemeleri yaparak emekli olmalarını sağlar. Kişi bu prim ödemelerini yaptıktan sonra akıllardaki soru "ne kadar emekli maaşı alırım"dır. Alacağı maaş onu emeklilikte maddi açıdan rahat bir hayat sürmesine neden olacaktır. Emekli olunca sağlık hizmetlerini de almaya devam edecektir.

Ne kadar emekli maaşı alırım sorusunu sormayan, prim ödemelerini takip etmeyenler. İşte o kişiler emeklilik yaklaştığı zaman pişman olurlar. Halbuki bu önemli soru olan "ne kadar emekli maaşı alırım" sorusunu zamanında sorsalardı, işverenlerini haklarını almak için baskı yapsalardı emeklilik zamanları daha rahat geçecekti.

Tabiki de günümüzde işverenlere bu saskıyı yapmak zor. Ama yine de SGK bu konuda kanunlar oluşturmuştur. Bu kanunlara bakarak gerekli yaptırımları yapabilirlerdi


Ne kadar emekli maaşı alacağınızı nasıl öğrenirsiniz?

Ne kadar emekli maaşı alacağınızı öğrenmek için bazı bilgilerinizi bilmeniz gerekiyor. Bunun için de T.C. kimlik numarası, SSK sicil numarası, baba adı, nufus il ve doğum tarihini bilmeniz gerekiyor.   

SSK sicil numara sorgulama buradan öğrenebilirsiniz.  

Ne kadar emekli maaşı alırım resimli anlatımı:Yukarıda istenilen bilgileri aldıktan sonra aşağıda ki linke tıklayınız. Daha sonra ise istenilen yerlere bilgileri giriş yapınız. Daha sonra ise aşağıda bulunan sorgula butonuan tıklayarak bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.
emeklilikte ne kadar emekli maaşı alırım
Ne kadar emekli maaşı alırım
  


Ne kadar emekli maaşı alırım

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder