SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

SGK Priminin İçeriği Nedir ve Nasıl Hesaplanabilir?

SGK prim öğrenme, SSK primlerimi nasıl görebilirim. Hizmet dökümü nasıl alabilirim. SSK prim günleriniz hakkında genel bilgi...


İnsanın en doğal hakkı olan yaşama hakkı ve bu hakkın kaliteli standartlar içinde sürdürülebilirliği devletler açısından son derece önemsenen ve sürekli politika ve çalışmalar yürütülen ciddi konulardan biridir. İnsanların yaşam süreleri ne olursa olsun beş yaşındaki çocuğun hayatından 70 yaşındaki bir yaşlının hayatına kadar tüm aralıklara devlet hizmetler sunmakla ve bu hizmetlerin her bireye ulaştırılmasını sağlamakla yükümlüdür. 

Türkiye’de bu amaçla kurulan kurum Sosyal Güvenlik Kurumu’dur ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde faaliyet göstermektedir. 
Devletin çalışanlara iş hayatlarında karşılaşabilecekleri iş kazaları ve çeşitli sorunlar nedeniyle kolaylık sağlaması ve bu tür durumlarda sosyal devlet bilincinin uygulamaya konulması gerekmektedir. Oluşabilecek herhangi bir sağlık sorununda devletin sağlık kuruluşlarındaki imkânlardan yararlanabilecek olan vatandaşlar bu doğrultuda devlete bir prim ödemek durumundadırlar. SGK primi olarak geçen bu uygulamaya göre 4/A, 4/B, 4/C çalışanlarının ve emeklilerin farklı oranlarda prim ödemesi gerekir. 

Ödenecek olan primler SGK (SSK) prim sorgulama sayfalarından kolaylıkla hesaplanabilir. Hesaplama yapılırken bazı yasa ve yönetmelikler gereği 2008 yılının ölçütlerde yer almasına dikkat edilmelidir. Örneğin SSK ve Emekli Sandığı sigortalısı olup 2008 tarihinden sonra yeni bir iş kolunda çalışmaya başlayan kişilerin yaşlılık aylıkları kesilmekte ve katıldıkları iş kolundaki aylık ücretlerinden farklı SGK primleri kesilmektedir.

Çalışanların takip etmesi gereken ve SGK prim sorgulama şeklinde girilen aramalarla rahatça ulaşılabilen prim bilgileri kişilerin iş kazaları ya da meslek hastalıkları nedeniyle yararlanabilecekleri sağlık imkânlarından mahrum kalmamaları için bu takibi sıkı yapmalıdırlar. Nasıl yapacakları konusunda ise e-devlet uygulamasının getirdiği kolaylıklar çalışanları rahatlatacaktır. SGK prim sorgulama adında birçok internet sayfası bulunsa da e-devlet kapısı güncel oranların yer almasından dolayı çok daha güvenilir bir yoldur.

E-devlet kapısına giriş yapabilmek için çalışanların bir e-devlet şifresine ihtiyaçları vardır. Bu şifre Ülke içindeki bütün PTT şubelerinden elde edilebilir. Yurtdışında ise e-devlet şifresi için vatandaşların temsilcilik ya da konsolosluklara başvurmaları gerekmektedir. Alınan şifre unutulduğu takdirde tekrar PTT’lerden elde edilebilir. Bu şifreyle e-devlet kapısına giriş yapan vatandaşlar e-hizmetler sayfası altında SGK prim sorgulama işlemlerini yapabilirler.


E devlet SGK prim sorgluma nasıl yapılır?
SGK prim gününüzü ve hizmet dökümü almak için ilk önce yukarıdaki linke tıklayınız. Daha sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır.
 
SGK prim sorgluma nasıl yapılır?
Burdan kimliğimi şimdi doğrula butonunu kullanınız. Karışınıza T.C. kimlik no ve e-devlet şifresini sizden isteyecek bör bölüm gelecek. Gerekli olan yerleri doldurduktan sonra sisteme giriş yap butonunu kullanınız. Karşınıza prim günlerinizin dökümü karşınıza çıkacaktır. Hizmet dökümü buradan alabililirsiniz...

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder