SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

E-devlet SGK sorgulama

E-devlet SGK sorgulama hakkında genel bilgi ve bu konudaki bilmeniz gerekenler hakkında ayrıntılı bilgi. E-devlet SGK sorgulama nasıl yaparım madde madde anlatımı. E-devlet SGK sorgulama yaparken karşılaşacağınız sorunlar için başvuracağınız telefon numarası.


Teknolojinin getirmiş olduğu yeniliklerden faydalanabilmek, her alanda olduğu gibi devlet ile olan işlerinizi hallederken de büyük kolaylıklar ve zaman kazanımı getirmektedir. Bu çerçevede geliştirilen ve her geçen gün daha da kapsamlı hale getirilen e – devlet ssk sorgulama uygulaması sayesinde artık hemen her kurum için gerekli olan sorgulama ya da bilgilendirme, borç ödeme gibi işlemlerinizi internet üzerinden kısa bir sürede gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin e – devlet SGK sorgulama işlemleri sayesinde, eski dönemlerde yaşanan uzun kuyruklarda bekleme, saatlerce ayakta durma gibi dezavantajları yaşamadan, bir iki dakika içerisinde evinizin rahatlığında borç sorgulamanızı yapabilirsiniz.

SSK veya SGK ilk kurulduğu zamanda bir çok sıkıntılar yaşandı. Ama yeni uygulamalar zaman içinde yenilendi. Bütün köklü değişimlerde yaşandığı gibi, e – devlet uygulamasının hayata geçirildiği ilk dönemlerde de uygulama konusunda bir takım sıkıntılar yaşanmıştır. 

Ancak günümüzde artık bu sistem tamamen oturtulmuş ve sorgulama işlemleri başta olmak üzere bütün işlemlerin sıkıntısız bir şekilde halledilmesi sağlanmıştır. Yine de ilk aşamada vatandaşların mağdur olmaması adına devlet, 2011 yılında getirdiği bir değişiklik ile e – vatandaş şifresi olmadan da sorgulama işlemlerini yapabilmenin yolunu açmıştır. Peki, e – devlet SGK sorgulama işlemleri nasıl gerçekleştirilir?

Öncelikle bu işlemi kısa yoldan yapabilmenin yolunun e – vatandaş şifresi almaktan geçtiğini belirtelim. Bu şifrenin avantajı, şifresiz işlemlere oranla çok daha kısa bir bilgilendirme isteğinde bulunmasıdır. Sadece kimlik numara bilgilerinizi ve e – vatandaşlık şifrenizi girerek, sorgulama ekranına geçebilirsiniz. PTT şubelerinden, 2 lira gibi cüzi bir miktara alabileceğiniz bu şifre sayesinde bütün e – devlet uygulamalarından faydalanabilirsiniz.


https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

Şifresiz e – devlet SGK sorgulama işlemleri için ise yine kurumun sayfasına giriş yaparak, sizden istenen kimlik bilgisi, nüfusa kayıtlı olunan il, cilt numarası, doğum tarihi ve güvenlik kodu alanlarını doldurmanız istenir. Bu aşamadan sonra hizmet dökümü ekranından bağlı olduğunuz kurumu seçerek çalışma alanınıza ait olan bütün bilgileri ayrıntılı olarak ve eksiksiz bir şekilde görebilir, borç sorgulama sekmesinden borçlarınızı kolayca öğrenebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu

E-DEVLET SGK SORGULAMA işleminizi buradan yapabilirsiniz.  

E edevlet üzerinden sorgulama nasıl yaparım sırasıyla anlatım?

Yukarıdaki linke tıklayarak e devlet sitesi adresine yönlendirileceksiniz. 
T.C. kimlik nimaranızı giriniz,
E devlet şifrenizi giriniz,
Altta bulunan kimlik doğruma butonuna basınız,
Karşınıza 4/a hizmet dökümü bilgilerinizi listelenecektir.

E – vatandaşlık şifresi ile işlem yapmanın en büyük avantajı, bu bilgileri bir kez girerek, sistem tarafından kayıt altına alınmaktır. Yani şifresiz sorgulama durumunda olduğu gibi her yeni e-devlet sorgulama durumunda bilgilerinizi yeniden girmek zorunda kalmazsınız. E-devlet uygulamaları ile ilgili olarak tüm sormak istediklerinizi ALO 160'ı arayarak sorabilirsiniz. Burdan sizin için görevlendirilmiş yetkiler ile iletişime geçip sorularınızı iletebilirsiniz. 

Alttaki linkten de E-devlet SGK sorgulama yapabilirsiniz.

E-devlet SGK sorgulama  

Buradan da SGK sorgulama yapabilirsiniz.
 
SGK sorgulama


NOT: Bu uygulamayı cep telefonunuza yükleyerek sorunsuz bir şekilde sgk bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Sadece SGK sorgulamalarınıza değil diğer bir çok devlet üzerinde bulunan bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder