SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

SGK İşyeri Sicil No Sorgulama

-->
İşyerlerinin hepsine bir sicil numarası verilmektedir. Bu sicil no ile işyeri sahipleri sigortalı çalışan ile çalışıyorsa bu çalışanların işlemlerini ve vergi ile ilgili işlemleri bu numaralardan yapmaktadırlar. İşyerleri için bu kadar önemli olan bu numaranın her iş yeri sahibi tarafından bilinmesi gereklidir. Bilinmediği takdirde bir takım işlemlerin eksik kalması işletmeye zarar verebilmektedir. İşyeri sicil numarasının öğrenilebileceği birçok yer vardır isteyen kişiler SGK müdürlüklerinden öğrenebilecekleri gibi isteyenler de telefon yoluyla ya da barodan öğrenebilirler. Fakat yine de en güvenli SGK işyeri sicil no sorgulama yolu SGK müdürlüklerinden öğrenmekle olmaktadır. 
İşyeri Sicil No Nerelerde Kullanılır?
Bir işyeri eğer yanında bir sigortalı çalışanı var ise mutlaka o işyerine bir işyeri sicil no verilmektedir. Çünkü işveren çalışanın haklarını korumakla yükümlü olduğundan onun primlerini yatırmak zorundadır. Bu işlemler yapılırken de işyeri sicil numarasının olması gereklidir. İşyeri sicil no sadece işveren çalışan arasındaki sorumluluklarda kullanılmayıp birçok alanda da gerekli olmaktadır. Bunlardan biri de hukuk alanıdır. Herhangi bir dava da eğer bir iş yeri bulunmak isteniyorsa onun sicik numarasından adresi ve kime ait olduğu tespit edilebilmektedir. SGK işyeri sicil no sorgulama sistemi ile elde edilen, işletmelere ait sicil numaraları aslında işletmenin kimlik numarası gibidir. Bu iş yerlerinin kimlik numarasının kullanılabileceği bir diğer yer ise sigorta işlemleridir. İşyerleri herhangi bir sigorta işlemi yaptırırken mutlaka bu numara ile işlem yapmak zorundadırlar.
İşyerleri İçin En Önemli Numara Sicil Numarası
Birçok işyeri kendilerine ait sicil numarasını bilmemektedir. Sicil numarasız hiçbir işlemin tam olarak yapılamaması çalışanlarla ilgili veya işyerinin hukuksal durumu ile ilgili sorunlar çıkarabilmektedir. Sicil numarasının bilinmeden işyerlerinde çalışılması bir takım şeylerin eksik yapıldığını kanıtlar. Bu durumun en kısa sürede giderilmesi için işyerleri en güvenilir adres olan sosyal güvenlik kurumlarından birine başvurarak sicil numaralarını öğrenebilirler. SGK işyeri sicil no sorgulama hizmeti ile kolaylıkla öğrenilebilecek bu numaraların işyerlerine özgü olup, bir başka işyerinin bu numarayı kullanmayacağının bilinmesi gereklidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder