SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

SGK Evrak Sorgulama

SGK Evrak Sorgulama uygulaması hakkında genel bilgi ve bilmeniz gerekenler. SGK Evrak Sorgulama kaç kısımdan oluşur. Siz hangi bölüm üzerinden evrak takibi yapıyorsunuz? SGK Evrak Sorgulama yapmak için hangi bilgileri bilmenize ihtiyacınız var.


SGK kendi internet sistesi üzerinden verdiği uygulama hizmetiyle birçok kişiye fayda sağlamaktadır. Devlet dairelerinde uzun sıra oluşumlarını ve zaman kayıplarını önleyebilmek adına kişilerin resmi belge alımlarını, maaşları ile ilgili bilgileri ve bazı belgelerin sorgulanması işlemlerini sitesindeki uygulamalar üzerinden yürütmektedir. Bunlardan biri olan sgk evrak sorgulama sistemi ile kişilerin SGK kurumlarına gelmeden kendileri ile ilgili resmi belgelere ulaşabilmelerini sağlamaktadır. 

Evrak takip sistemi site üzerinde iki ana uygulamada toplanmıştır. Bunlar evrak kayıt ve takip sistemi ile döküman yönetim sistemi evrak takip sorgusu şeklinde ayrılmıştır. Bu başlıkların altından T.C. kimlik numarası ve varide numarası girilerek aranmak istenen evrak bulunabilmektedir. Bu alt sistemlerden biri olan evrak kayıt ve takip sisteminde standart evrakların takibi, emeklilik ile ilgili evrakların takibi, emekli sandığına bağlı emeklilik ile ilgili evrakların takibi ve malullük ile ilgili evrakların takibi yapılmaktadır. 

Bir diğer takip sistemi olan döküman yönetim sistemi evrak takibi sorgusunu kullanabilmek için varide no ve iki tarih aralığı varide tarihi bölümlerine girilerek yapılabilmektedir.


SGK Evrak Sorgulama kaç kısımdan oluşur?

SGK Evrak Sorgulama iki bölümden oluşur evrak kayıt ve takip sistemi, ikincisi ise döküman yönetim sistemi evrak takip sorgusu. Evrak kayıt ve takip sistemi için sadece T.C. kimlik numaranız olması yeterlidir. Evrak takip sorgusu için ise veride/evrak no ve veride/evrak tarihi bilgilerinizin olması gerekiyor. 


İstenilen Hez Zamanda Resmi Evrakalara Ulaşabilme

SGK evrak sorgulama sisteminde SGK, vatandaşlara kolay kullanımlı bir hizmet sunmaktadır. Herkesin birgün SGK ile bir bağlantısı olacağı düşnüldüğünde giderek artan insan sayısına paralel olarak yeni ve kullanışlı hizmetlerinde getirilmesi gereklidir. Bu çerçevede SGK’ nın sitesi üzeinden kullanıma açtığı uygulama ile resmi evrak işlerinde kişilerin kuruma kadar gelmesini engellemiştir. SGK elindeki tüm dökümanı intenet üzerine aktarmıştır. Kişiler kendilerine ait belgelere günün her saatinde ulaşabilmektedir. Alınacak belgelerin ve yapılacak işlemlerin hepsini internet üzerinde oluşu herkesin istediği yer ve zamanda bilgilerine kolaylıkla ulaşabilmesini amaçlanmaktadır. Bu kapsamda evrak takip işlemlerinde kişilerin evraklarının durumlarını istedikleri takip edecekleri bir sistem olan SGK evrak takip sistemi hayata geçmiştir. Kısa süre içinde sosyal güvenlik kurumu yerlerinde evrak işi için gelen işi sayısında azalma sistemin hızlı bir şekilde yayılıp etkin kullanım ile olumlu sonuç alındığını kanıtlamıştır. SGK evrak sorgulama sistemi SGK’ nın en kullanışlı uygulamalarından biri olarak kişilere evrak işlemlerinde yardımcı olmaya devam etmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder