SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

SGK E-Borcu Yoktur


Günümüzde birçok resmi belgeyi almak artık çok kolaylaşmıştır. Eskiden devlet dairelerinde uzun sürede alınan belgeleri gelişen teknolojinin en önemli ürünü olan internet üzerinden işlem yaparak edinmek sadece saniyeler almaktadır. 

Bu belgelerden iş sektöründe en önemli olanı, borcu yoktur belgesidir. Özellikle ihalelerde sıklıkla alınan bu belgeleri artık SGK’ nın sitesinde başlattığı SGK e-borcu yoktur hizmeti ile edinebilmek mümkündür. 

Bu belgeler ihalelerde, işverenin herhangi bir borcu olup olmadığını öğrenmelerinde ve çalışan kişilerin alacak belirlemesinde kullanılmaktadır.

Tek Uygulama İle Birçok İşlem
SGK’nın başlattığı bu sistem ile hem işverenler hem de çalışanlar kolaylıkla belgeleri edinip yapacakları işlemleri hızlandırabilmektedirler. Bu belgeyi edinebilmek için ilk aşamada, SGK müdürlüğünden aktivasyon yaptırmak gereklidir. Her seferinde bir aktivasyon işlemi yapılmamaktadır. Bir defa aktivasyon işlemi yapıldıktan sonra SGK e-borcu yoktur uygulaması kullanıma açılmaktadır. 

SGK müdürlüğüne aktivasyon işlemi için bir takım belgeleri vermek gereklidir. Bu belgeler taahhüt belgesi, aktivasyon onay formu ve başvuru formudur. Bu belgeler eksiksiz bir şekilde müdürlüğe verildikten sonra, müdürlük tarafından kullanıcılara özel sistem şifresi ve işyeri şifresi verilmektedir. Kullanıcılar bu şifreleri kullanarak sisteme giriş yapabilmektedirler.

İlk giriş yapıldıktan sonra uygulamayı aktifleştirmek gereklidir. Bunun içinde SGK Müdürlüğü kullanıcılar için bir şifre daha vermektedir. Sisteme girildikten sonra bu uygulama üzerinden birçok işlem ve belge edinimi sağlanabilmektedir. 

Gerek işverenler gerekse çalışanlar, vergi dairesi e-borcu yoktur ve ssk borcu yoktur işlemlerini de kolaylıkla yapabilmektedirler. İhaleye girecek firmaların bocu yoktur belgesi almaları ve devlete karşı herhangi bir borcunun bulunmadığını kanıtlamaları gerekmektedir. Bu yüzde SGK e-borcu yoktur uygulaması ihaleye girecek firmalar içinde çok yararlı ve hızlı bir uygulamadır.
Zaman Kazandıran Uygulama
Teknolojinin her kurumda işlemleri hızlandırdığını kanıtlayan bir uygulama olan SGK e-borcu yoktur uygulaması, tüm işveren ve çalışanlar için hızlı ve kolay bir şekilde belge edinimlerini sağlamaktadır. 

Basit bir prosedürle devlet kurumlarında zaman kaybetmek yerine internet üzerinden birkaç dakika içerisinde istenilen belgeler alınabilmektedir. Bu işlemler için yapılacak tek şey SGK Müdürlüğüne başvuru yaparak gerekli şifreleri almaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder