SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

SGK, çölyak hastalarına maddi desteği arttırdı

Türkiye'de tahmini olarak 250 bin ila 750 bin arasında Çölyak hastası ve bunların sadece yüzde 10'u hastalığının farkında. Çölyak hastaları, özel formüllü un ve bu unu içeren makarna, şehriye, bisküvi, çikolata, gofret vb. ürünlerle beslenebiliyor. Bu da bazı hasatanın ihtiyaçlarını karşılayamaması anlamına geliyor. Bu konuyu üzerinde duran çalışmalarını yürüten SGK, çölyak hastalarına desteğini arttırıyor.


Çölyak hastaları hayatları boyunca gıda alerjileri oldukları için yedikleri ürünlere dikkat etmeleri gerekiyor. Genetik bir rahatsızlık olan Çölyak hastalığı SGK tarafından sevindirici haber verildi. Resmi gazetede de yayımlanarak yürürlüğe giren uygulamayla, belirli yaş aralıklarına verilen destek TL bazında arttırıldı.
Çölyak hastalığında, gastroenteroloji uzman hekimi tarafından bir sene ile rapor düzenleniyor. Buna göre 0-5 yaş için 52.50 TL olan destek 78.75 TL'ye, 5-15 yaş için 80 TL olan destek 120 TL'ye, 15 yaş üstü için 72.50 TL olan destek ise 108.75 TL'ye yükseldi.

Bir okurumuzun sorusu:

İyi çalışmalar

Ben çölyak hastasıyım ve bir yıl önce teşhisle aldığım raporu sgk ya iletmiştim. Bu şekilde aylık ödeme almaya başladım. Şimdi sorum şu: 5 şubatta biten raporumu tekrar sgk ya doktordan alıp vermem gerekiyor mu? Sonuçta çölyak süreli bir hastalık değil ve böyle olduğu halde ben her yıl ödemem kesilmesin diye rapor mu yenilemek zorundayım?
Bana yardımcı olursanız sevinirim
Teşekkür ederim

Cevap: Çölyak hastaları için devlet 2011 tarihinde yeni yasa çıkardı. Bu yasa gereği, çölyak hastaları için belli bir meblağ her ay hesaplarına yatırılacak. Böylece kişi istediği yerden alışverişini yapabilecek. Reçete zorunlulğu kaldırılmış oldu.

"Fakat bu konuda yapılan yeni düzenlemeyle birlikte çölyak hastası her sene raporunu yetkili kuruluşa iletmek zorunluluğu getirildi."
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder