SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

Özel güvenlik saglık raporu

Özel güvenlik saglık raporu. Özel güvenlik saglık raporu almak için ne gibi onaylar gerikiyor? Silahlı güvenlik görevlisi olacakların kontrolleri...

Günümüzde özel yaşamı koruma ve de kendini güvende hissetme amacı ile özel güvenlikler için iş imkanları artmıştır. Neredeyse konutlar içerisinde değil sadece bir daire içerisinde bile özel güvenlik tutabilmektedir. Ancak özel güvenlik içi iş imkanları bu kadar artmışken güvenlik olma yolunda bazı engeller bulunmaktadır. Bunlardan biri de özel güvenlik sağlık raporu ile sağlanan kuraldır.

Özel güvenlik olarak çalışmak isteyen insanların alması gereken belgeler arasında özel güvenlik sağlık raporu da bulunmaktadır. SGK'ya bağlı hastanelerden alınan rapor ile özel güvenlik olabilirsiniz. Bu belgeyi almadan kesinlikle özel güvenlik olunamaz. Özel güvenlik olma kursunda sonra değil önce alınması gereken bu belge ile ister silahlı ister silahsız özel güvenlik olunabilmektedir.

Rapor almak için ne gibi onaylar gerikiyor?

Özel güvenlik sağlık raporu silahlı özel güvenlik için alınacaksa devlet hastanelerinden ve de heyetten alınması gereken bir belgedir. Ancak silahsız özel güvenlik sağlık raporu isteniyorsa SGK'ya bağlı devlet hastanelerinden ya da heyeti bulunan özel sağlık kurumlarından da alınabilmektedir. Özel güvenlik sağlık raporu için psikiyatri, göz, nöroloji, kulak burun boğaz gibi polikliniklerden onay alınması gerekmektedir.

Silahlı güvenlik görevlisi olacakların kontrolleri... 

  • Eğer silahlı özel güvenlik olunacak ise bu polikliniklere ek olarak bir de Ortopedi bölümünden de onay alınması gerekir. 
  • Psikiyatri bölümü ile kişilik bozukluğu olup olmadığı, alkole ya da uyuşturucu maddelere bağımlı olup olmadığı kontrol edilmektedir. 
  • Nöroloji bölümünde ise hastanın özel güvenlik olmasını engelleyecek bir rahatsızlığının olup olmadığı kontrol edilmektedir.
  •  Göz ise bir görememe durumunu tespit etmekle birlikte özellikle de gece körlüğünün olup olmadığını incelemektedir. 
  • Kulak burun boğazda işitme engelinin olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Bunların hepsinin tamamlanması haline sağlık raporu silahsız özel güvenlik için alınabilir.

Eğer silahlı özel güvenlik için sağlık raporu alınacaksa bunlara ek olarak bir de ortopedi bölümü silah kullanmayı önleyici bir durumun olup olmadığını kontrol etmektedir. Sağlık raporunun alınması için bazı belgeler gerekmektedir.

  • 4 adet vesikalık fotoğrafınızın bulunması gerekir. 
  • Bu belgeler ücretli olarak verilmektedir. 
  • Fotoğrafınızla birlikte gittiğiniz takdirde sadece birkaç saat içerisinde bütün kontrolleriniz yapılmış olacak ve de sağlık raporunu devlet hastanelerinden ve de özel kuruluşlardan alabileceksiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder