SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

Bağkur borcu olana haciz gelir mi?

Bir çok BAĞ-KUR'lu çalışanlar, SGK'ya prim borcu olduğu için haciz gelip gelmediğini merak ediyorlar. İşverenler çini farlı bir kanun maddesine tabi dirler. SGK prim borçları olduklarında farklı bir uygulama ile işlem görürler. BA-KUR'a bağlı olanlar için devlet SGK'ya bazı farlı kanunlar yapmıştır. Bunun sonucu olarakda bazı haklarını ellerinden alınır. Bu kanunlar gereği haciz işlemi diğer çalışanlaradan farklıdır.

Yani bir çalışanın prim borcunu ödemesi ile bir BAĞ-KUR'lu SGK prim borcunu ödememesi farklı değerlendirilir. Bunu nedini ise BAĞ-KUR'lu olanlar prim borçlarını ödemediklerinde sağlık hizmetinden yararlanamadığı için haciz işlemi gerçekleşmez. Peki sağlık hizmetinden yararlanaması ne anlama gelir.

Bir BAĞ-KUR'lunun SGK pirim borçlarını ödeyememesi sonucu sağlık hizmetlerinden yararlanamamasının anlamı, pirim borçlarından dolayı haciz işlemi uygulanmaz.

SSK'ya prim borcu olsa dahi çalışanlar sağlık hizmetlerinden belli bir süre yararlanırlar. Bu da haciz işlemini gerektirir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder