SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

Acil hastalardan katılım payı alınır mı?

Bir çok kişini kendisi yada bir şekilde hasta yakının yaşadığı bir maduriyet durum bulunuyor. Acile götürülen hastalardan katılım payı alınması. Peki acile kaldırılan hastalardan katılım payı alınır mı? Özel hastanelerde yaşanan bu durum bir çok kişinin mağdur olmasına neden oluyor. Bazıları bununla yetinmeyip hem katılım payı hem ilave ücret ödemek zorunda kalıyor. Özel hastaneler hasta yakınlarının acziyetini hemde bilgisizliğini kullanarak, o andaki hastaları zor durumlararından faydalanıyorlar.


Acile kaldırılan hastalardan katılım payı alınır mı?
Acil durumda hastaneye getirilen hastalardan katılım payı alınmaz. Ama özel hastaneler bu panik durumunda olan insanların düzgün karar verememesinden faydalanıyor. Sadece katılım payı değil bunun yanında ilave ücret de alarak hastaları kötü durumlara düşürüyorlar.

Özel hastanelerin hastaların doğru karar veremedikleri durumda size bir çok evrak imzalatarak bu işlemi resmi bir hale sokuyorlar. 

Nedeye şikayet edebilirim? 
Sağlık bakanlığının ALO 184 numaralı telefonunun arayarak şikayet edebilirsiniz. Bakanlık kurallara uymayan hastanelere 10 bin TL cezayi işlem uygulamaktadır.

Hangi durumlarda katılım payı alınmaz
-Acil servislerde,
-İş kazası veya meslek hastalıklarında,
-Organ, doku ve kök hücre naklinde,
-Yoğun bakım,
- Kanser tedavisi,
- Yanık tedavisi,
-Afet veya savaş hali durumlarında,
-Sağlık raporuyla belgelendirilmesi şartıyla kalp yetmezliği, astım, karaciğer yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği gibi bazı hastalıklarda,
-Yatarak tedavide kullanılan ilaçlarda,
-Askeri tatbikat ve manevralarda sağlanan sağlık hizmetlerinde,
-Harp ve vazife malulleri ile vatani hizmet tertibinden ve şeref aylığı alan kişiler ve eşlerinden,
-Terörist saldırıda yaralananlardan.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder