SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

Epidermolizis büllosa, fizik tedavi ve beyin felci hastaları ücretleri SGK tarafından karşılanacak

SGK, bir çok alanda yenillikler yaptığı gibi epidermolizis bülloza, gazilerin fizik tedavi ve rehabilitasyonları, Türk Silahlı Kuvvetleri personeline Sağlık Bakanlığı'na bağlı hatanelerde sınırsız fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti ve serebral palsi (beyin felci) hastalarının yatarak fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti konusunda düzenlemeler yapıldı. Böylece bir çok hasatalık SGK tarafından ücretleri karşılanmış oldu.


Epidermolizis bülloza (Epidermolysis bullosa (EB)) deride ve mukozalarda meydana gelen (ağız içi, genital alan, anal bölge, göz, burun, nefes yolu, yutak yolu, içi su dolu kabarcıklar) genetik (ırsi) hastalık türüdür. Bu hastalığa yakalananlar, cildiye, plastik cerrahi ve genel cerrahiden, reçete ile aldıkları pansuman malzemeleri SGK tarafından karşılanması kararlaştırıldı.

Bir başka gelişme ise de gazilerde yaşandı. Gazilerin fizik tedavi ve rehabilitasyondaki 60 seanslık sınırlama ortadan kaldırılarak sınırsız hale getirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde sınırsız fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti alabilmeleri sağlandı. Serebral palsi (beyin felci) hastalarının yatarak fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti alabilmelerine ilişkin düzenleme yapıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder