SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

SSK Askerlik Borçlanması Nedir?


Askerlik borçlanması için hangi belgeler gereklidir? SSK'lı olarak çalışanların askerlik borçlanması. Hangi evraklar ihtiyacım var? Borçlanmaları ödemek için nereye başvurmak gerekir? Askerligi SGK'ya ödemek emekliliğime etki eder mi? SSK askerlik sorgulama...


Çalışan bireyler SGK'ya bağlı olarak çalışırken, işe ara vererek askere giderler. Sigortalı olma süreci askerlik nedeniyle kesintiye uğrar. Bu durumda askerden dönüldüğü zaman askerde geçen süre boyunca sigortalı yükümlü tarafından ödenmesi SSK askerlik borçlanması olarak adlandırılır. 

Eğer çalışan birey askere gitmeden önce SGK’ya bağlı olarak çalışıyorsa, askerlik borçlanması ödenmesi söz konusu olduğunda bu prim gün sayısına etki eder. Yani askerlik borçlanması ile emeklilik yaşı arasında doğrudan bir bağlantı bulunmaz. 

Örnek vermek gerekirse, bir çalışan 40 yaşındaysa ve yaş olarak emekliliğini doldurmuşsa ancak yine de yeteri prim gün sayısına erişmemişse, SSK askerlik borçlanması prim gününe etki etmez. Eğer askerlik borçlanmasının ödenmesiyle beraber gerekli olan prim gün sayısı sağlanıyorsa emeklilik için hak kazanılmış olur. Siz de SSK askerlik borçlanması sorgulama işlemini internet üzerinden kolayca yapabilir ve kısa süre içerisinde gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

SGK Askerlik Borçlanması ile Emeklilik Arasında İlişki Var mıdır?
Eğer kişi askere gitmeden önce çeşitli sigortalı işlerde çalışmamış durumdaysa, askerlik yapmaya başlamış olduğu tarihten itibaren Sosyal Güvenlik sistemi daha da geriye çekilmektedir. Örnek vermek gerekirse bir kişi Nisan 2013'te işe başladıysa sigortalılık başlama tarihi Nisan 2013 değil, daha önce ödemiş olduğu askerlik süresi kadar geri çekilir. Böylece ilk sigortalılık tarihi hesaplanmış olacaktır. SSK askerlik borçlanması sorgulama ile siz de kalan borç ve sigortalılık tarihinizi kısa süre içerisinde öğrenebilirsiniz.

Askerlik Borçlanması İçin Müracaat
Kişilerin askerlik borçlanması müracaat edebilmesi için kuruma gerektiği şekilde başvuru yapması gerekir. Bu sayede işlemleri yapmaya başlayacaktır. Etrafınızdaki SGK Müdürlükleri'ne başvuruda bulunabilirsiniz. 

Borçlanma için hangi evraklar ve nereye gitmem gerekli
İlk önce SGK İl Müdürlüğü'nden “askerlik borçlanma belgesini” doldurunuz. Bu belgeyi bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine götürüp tastik ettiriniz. Ordan ise dosyanızın bağlı bulunduğu SGK İl Müdürlüğüne vermeniz gerekiyor. Artık işleminiz tamamdır.

Askerlik Borçlanması Ödeme Süresi
Kişi isterse askerlik süresinin tamamını ya da istediği kadar süreyi borçlanabilme hakkına sahiptir. Sadece sigortalı şekilde askere giden kişiler değil, askerden geldikten sonra sigortalı olan kişiler de SSK askerlik borçlanmasına müracaat edebilirler.

Askerlik Borçlanmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Askerlik borçlanması yapılmadan önce ortaya bir avantaj çıkıp çıkmayacağı iyi şekilde araştırılmak zorundadır. Askerden muaf olanlar ya da herhangi bir sebepten askere gitmeyenler bu haktan yararlanamaz.

SSK askerlik borçlanması sorgulama işlemini kurumun adresinden yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder