SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

SGK Vizite Sorgulama

-->
SGK vizite kağıdı, sigortası olan bir işçinin hastalandığı takdirde herhangi bir sağlık kuruluşundan hizmet alabilmesi için işvereni tarafından hazırlanan belge niteliği taşımaktadır. Bu belge olmadan sağlık sorunu yaşayan çalışanlar sağlık kuruluşlarından bir hizmet alamamaktadır. 

Emekli olan sigortalılar ise sağlık karneleri ile hizmet alabilme şansına sahiptir. Vizite kağıdının oluşturulması için gerekli birkaç adım mevcuttur. 

Öncelikle sigortalının sağlık tesislerine başvuru yapabilmesi için belirli bir zaman aralığında SGK prim ödemesi şarttır. Bunun yanı sıra sigortalının ailesinin de hizmet alabilmesi için belirli bir primin ödenmesi gerekmektedir. 

Grev ve lokavt durumlarında işverenin vizite kağıdı hakkında
Grev ve lokavt durumlarında işverenin vizite kağıdı vermesi de zorunludur. Bu belge hususunda kişilerin kontrol sağlaması için SGK vizite sorgulama işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemler sayesinde kişiler herhangi bir sorun yaşamadan sağlık kuruluşlarından hizmet talep edebilmektedir.


Vizite kağıdı iki nüsha halinde düzenlenmektedir. Bu nüshaların bir tanesi işverence bir tanesi de asıl olmak zorundadır. Bu belgelerde sigorta sahibi olan kişinin adı, soyadı, doğum tarihi, TC kimlik numarası, sicil numarası, prim ödeme halinin sona erip ermediği, işe giriş tarihi ve viziteye çıkmak için çalıştığı yerden ayrıldığı tarih gibi bilgiler yer almalıdır. 

Bu bilgilerin hiçbiri eksik olmamalıdır. Aksi takdirde sağlık kuruluşlarından hizmet alırken sigortalı kişiler bazı sorunlar ile karşı karşıya kalabilecektir. Bu nedenle vizite kağıdı takibi de düzenli olarak yapılmalı ve oluşabilecek sorunların önceden önüne geçilmelidir. SGK vizite sorgulama işlemleri ile bu kontrolleri sağlamak mümkündür. 

Bu sorgulama işlemlerinde kişiler sigortaları ve vizite kağıtları hususunda diledikleri bilgiye ulaşabilmektedir. 

SGK Vizite işlemlerini internetten yapmak için aşağıdaki linki kullanınız.

Vizite sorgulama işlemleri günümüzde özellikle internet üzerinden yapılması ile dikkat çekmektedir. Kişiler internet sayesinde bulundukları her noktada vizite kontrolü sağlayabilmekte ve gönüllerini rahatlatabilmektedir. Herhangi bir sorun olduğu takdirde de bu sorgulamalarda sorunlar ortaya çıkmakta ve kişiler de buna göre hareket edebilmektedir.  

SGK vizite sorgulama işlemleri için kişilerin TC kimlik numaraları ve bazı kimlik bilgileri gerekmektedir. Bu bilgiler sayesinde internet üzerinden tüm işlemleri gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Sizler de bu imkanlardan anında yararlanabilir ve kontrollerinizi en iyi şekilde yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder