SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

SGK Muayene Sorgulama

SSK'lı çalışanların muayene ücretlerini öğrendikleri ücretsiz ve şifresiz sistem. SGK Muayene Sorgulama sayesinde ne kadar katılım payı ödediğinizi öğrenebilirsiniz.


SGK’dan yararlanana çoğu kişi hastanelerde muayene olduğunda muayene ücretlerinin ce katılım payının ne kadar olduğunu merak eder. Bunu sorgulamak için SGK merkezlerine gidebilirsiniz. Ancak kaybedeceğiniz zaman ve bekleyeceğiniz onca sıra sizi bundan mahrum bırakabilir. Peki, SGK muayene sorgulama işlemini başka bir yerden yapamıyor musunuz?

Eskiden SGK muayene sorgulama işlemi sadece SGK’lardan yapılıyordu. Ancak günümüzde artık internet üzerinden sorgulama işlemlerini yapmanız mümkün. 

Özellikle SGK’nın sistemini değiştirmesi ve bilgileri internet üzerinden sorgulanabilir hale getirmesi sayesinde sizde oturduğunuz yerden tüm SGK işlemlerinde olduğu gibi muayene işlemleri içinde internet üzerinden sorgulama yapabiliyorsunuz.

Muayene Katılım Payı
SGK’nın sistem değişikliğinden sonra uzun bir süredir uygulamada olan SGK muayene katılım payına vatandaşlar henüz alışmış değiller. Eczaneye gittiğinizde ilaçlarınızı almak istediğiniz zaman ilaç bedelinin %20 si sistemde görünüyor ve sizde ücretinizi ödeyerek ilaçlarınızı alıyordunuz. Ancak sistemde yapılan değişikliklerden sonra artık hastaların farklı branşlarda oldukları muayenelerin ücretleri de eczanelerin sistemlerinden görünebilmektedir. 


Bu nedenle hastaların ilaçları satın alabilmesi için eğer varsa ilk olarak eski muayene borçlarını ödemeleri gerekiyor. Bunun içinde ya eczanelere gitmeniz ya da internet üzerinden sorgulama işlemini yapmanız gerekiyor. SGK muayene sorgulama ekranına girerek bu sorgulama işlemlerini yapabilir ve geçmiş döneme ait olan muayeneler için sizden ücret talep edilip edilmediğine eğer ücret talep edilmişse ne kadar ödemeniz gerektiğine bakabilirsiniz. Aksi halde eczanelere gitmek istediğinizde ilacınızı alabilmeniz için ücretin tamamını ödemeniz gerekiyor. Eğer ücreti ödemeyi kabul etmezseniz o zaman ilaçları SGK’dan yararlanarak alamazsınız. Yani ilaç bedellerinin %20’sini değil de %100’ünü ödeyerek ilaçlarınızı alabilirsiniz.

SGK Muayene Sorgulama (muayene katılım payı sorgulama) 

Devlet hastanelerinden farklı olarak ikinci ya da üçüncü basamak olan resmi kurumlara giderek muayene olduğunuzda sistemde otomatik olarak 5 TL muayene ücreti eklenecektir. Eğer özel sağlık hizmetlerinden yararlanmayı tercih ettiyseniz o zaman ödemeniz gereken muayene ücreti 12 TL olarak sisteme eklenecektir. Bu ücretlerin ne kadar olduğunu ve tamamını SGK muayene sorgulama ekranından yapabilirsiniz. Bunun içinde e-devlete giriş yapmanız ve ilgili kategoriye girerek sorgulamayı gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. 

SSK SORGULAMAlarınızı buradan yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder