SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?


SGK'lı olarak çalışanlar sağlık raporu nasıl alır? Hangi alanlarda sağlık raporu istenir?


Sağlık raporu kavramı, günümüz Türkiye'sinde oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Üstelik farklı alanlarda alınmak istenen sağlık raporları, gerek işlemleri, gerekse de kapsamları konusunda değişik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, sağlık raporu nasıl alınır sorusunu sormak son derece mantıklıdır. Özellikle bundan önceki yazı dizilerimiz ile paralel bir konu olması nedeniyle, çalışma alanında sağlık raporunu nasıl alabileceğinizi detaylı olarak açıklamaktayız. Yine de genel olarak sağlık raporlarının hangi alanlarda alınabileceğini açıklamak ta faydalı olacaktır. Genel olarak sağlık raporları;
  • Beden açısından yorucu ve ağır işler için alınan raporlar
  • İş alanında istenen raporlar
  • Evlilik için gerekli raporlar
  • Askerlik durumu için istenen raporlar
  • Ehliyet alanında gerekli raporlar
  • Bir hastalık sonrasında istirahat raporları
  • Spor alanında istenen raporlar
Olmak üzere, 7 başlık altında verilmektedir. Sağlık raporlarının hemen hepsi ücretsiz olarak verilmektedir ancak rapor için gerekli olan test ve tetkikler bu kapsamın dışında tutulmakta ve sağlık kurumunun ücret politikası üzerinden ücretlendirilmektedir.
Gelelim sağlık raporu nasıl alınır sorusunun cevabına… Günümüzde bu alanda yapılan düzenlemeler gereği, sağlık raporlarının alınabilmesi, ancak Sağlık Bakanlığının onay verdiği kurumlar üzerinden alınabilmektedir. Yani her hastane ya da aile hekimleri, sağlık raporu verme konusunda artık yetkisizdir. 

Bunun yanında, işe girilmesi düşünülen kurum eğer bu alanda uzman bir hekime sahip ise, rapor işlemleri buradan yapılabilmektedir. Böylece rapor alma konusunda haksız durumların önüne geçilmesi daha kolay olmaktadır.
Eğer işe girilmesi düşünülen kurum içerisinde böyle bir uygulama yoksa Sağlık bakanlığı onaylı Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri bu konuda tam yetkiye sahiptir. Bu durum, iş alanında SGK'lı olarak çalışanlar alınan sağlık raporlarının da ücrete tabi hale gelmesine neden olmuştur. 

Ortalama olarak 50 Türk Lirası civarında olan bu raporlarda fiyat farklılıkların gözükmesi, iş alanında istenen rapor için yapılacak testlerin kapsamına ya da kurum içi fiyat politikalarına göre değişiklik göstermektedir.
Sağlık raporu nasıl alınır sorusuna verdiğimiz bu cevap, umarız işinizi kolaylaştıracaktır. Son olarak unutulmaması gereken bir noktayı hatırlatalım; yukarıda belirtilmiş olan fiyat ve OGSB hizmeti yalnızca iş başvuruları için istenen raporları kapsamaktadır. Bunun dışında kalan raporlar, ücretsiz olarak, aile hekimlerinden alınabilmektedir.

E-DEVLET RAPOR (4/a-4/b) SORGULAMA'larınızı buradan yaapbilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder