SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

Malulen Emeklilik


Malulen emekli olmak için gerekli olan şartlar... Malulen emeklikte 10 yıl şartını ortadan kaldıran sebep... Emekli olmak için nereye başvurmam gerekiyor...

Çalışma hayatında getirilmiş olan yeni düzenlemeler, pek çok konuda büyük tartışmaların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Özellikle emeklilik yaşının arttırılması, 4/c kadro statüsünde çalışan kişilerin özlük hakları gibi konular, çalışanlar açısından büyük mağduriyetler getirmiş gibi gözükmektedir. Ancak bazı konularda yapılan düzenlemeler ise bu yasaların tersine, büyük kolaylıkların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Malulen emeklilik konusunda getirilen yenilikler de bu kolaylıklar arasında gösterilebilir. Eski yasaya oranla, hastalık kavramını çok daha geniş bir kapsamda ele alan ve eskiye dönük işlemlerin de önünü açması sayesinde, yasanın hayata geçirildiği ilk dönemde tam 4.250 kişi bu haktan faydalanarak, emeklilik hakkı kazanmıştır.
Peki, yeni yasa ile birlikte, bu tür emeklilik hakkına hak kazanabilmek için ne gibi şartlara sahip olmak gereklidir? 

Malulen emeklilik şartları... 
Yeni düzenleme ile birlikte, aralarında diyabet, organ nakli ya da kansere kadar çok farklı alanlarda ortaya çıkan hastalık durumları da malulen emeklilik kapsamı içerine alınmıştır. Ancak yasa kapsamı içerisinde bulunan hastalıklardan dolayı, çalışanın en az %60 oranında çalışma gücünü kaybetmiş ve durumu gösterir sağlık raporuna sahip olması gerekmektedir. Bunun yanında, çalışmaya engel olan durumun, çalışma hayatı başlangıcından sonra ortaya çıkmış olması gereklidir.

10 yıl şartı ne zaman ortadan kalkar
Hastalık durumundan dolayı doğan emeklilik hakkının bu kapsamı dışında, bazı teknik detaylar da oldukça büyük öneme sahiptir. Bu durumlardan en önemlisi, 1800 prim gününü ya da 10 yıllık hizmet süresini doldurmuş olma şartıdır. Ancak evde başka birinin bakımına muhtaç olan kişiler için 10 yıllık hizmet süresinin doldurulmuş olma şartı da ortadan kalkmaktadır. Ama prim gün sayısı şartı hiç bir şekilde ortadan kalkmaz.

Hastalığın başlangıcı emeklilik için önemli
Malulen emekliliğin birinci şartı, çalışamayacak durumuda olmak ve çalışma hayatınıza başladıktan sonra bu hastalığa yakalanmak. Eğer daha önce bir hastalığınız söz konusu ise emekli olamazsınız.

Nereye başvurmalıyım?
Bu durumda bulunan kişiler, malulen emeklilik başvurusu için bulundukları il ya da ilçenin sosyal güvenlik merkezlerine şahsi olarak ya da e - devlet uygulaması ile internet üzerinden gerekli formu doldurarak, emeklilik sürecini başlatabilmektedirler.
Yasanın getirmiş olduğu en büyük kolaylık, kemik iliği dışında tüm organ nakli işlemlerinin ve tüm kanser vakalarının koşulsuz olarak malulen emekliliğe uygun görülmesidir. Bunun dışında, eski dönemlerde kapsam içerisinde yer almayan ciddi uyku bozuklukları gibi hastalıklar ve strese bağlı olarak gelişen travma durumları da yasa kapsamında erken emeklilik hakkı kazanabilmek için belirtilen hastalıklar arasındadır.


NE ZAMAN EMELKİ OLACIĞINIZI buradaki linkten sorgulamayabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder