SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

TC Kimlik No ile SGK Sorgulama

-->
Türkiye Cumhuriyetinin her bir vatandaşına vermiş olduğu kimlik numarası, gelişen teknoloji içerisinde çok daha önemli bir hale gelmiştir. Artık kimlik sorgulamalarında, bütün yasal işlemlere kadar hatta normal alışverişlerinizde dahi bu kimlik numarası sayesinde işlemlerinizi tamamlamak mümkün olmaktadır. Böylesine kapsamlı bir kullanım alanı olan kimlik numarasının, iş dünyası hakkında bilgilendirme isteklerinde ya da belge alımlarında da kullanılması düşünülemezdir. TC Kimlik No ile SGK sorgulama işlemlerini de bu geniş kapsam içerisinde sayabilmek mümkündür. Kimlik numarası uygulaması ile başlayan ve e – devlet uygulaması ile daha da genişleyen hızlı hizmet sunumu sayesinde, çok yakın bir geçmişte dahi yaşanan uzun kuyruk sıraları gibi olumsuz sonuçlar ortadan kalkmış ve gerek devlet daireleri, gerekse de vatandaşlar açısından işlemlerin hızı son derece arttırılmıştır.
Sosyal Güvenlik Kurumunun kurulması ve bütün kurumların tek bir çatı altında birleştirilmesi sayesinde artık çalışma alanına ait bütün sorgulama ya da belge alım işlemlerini bu kurum üzerinden yaptırabilmek mümkünüdür. Bu noktada, ister kurum binalarına bizzat giderek, ister internet üzerinden olsun, işlemlerin yaptırılabilmesi açısından kimlik numarası hayati bir öneme sahiptir. TC kimlik No ile SGK sorgulama işlemlerinizi kurum içerisinden yaptırabilmek için, kimlik bilgilerinizi görevliye iletmek yeterli olmaktadır.

T.C. KİMLİK NO İLE SGK SORGULAMA işlemini buradaki linkten şifresiz olarak öğrenebilirisiniz. 

İnternet üzerinden işlem yaptırmak isteyenler ise bu numarayı iki farklı alanda da kullanmak zorundadırlar. E – devlet uygulamasının daha da işlerlik kazanması amacıyla geliştirilmiş olan e – vatandaş şifresini alarak E – SGM sitesinden ya da e – devlet sitesinden sorgulama işleminizi yaptırmak mümkünüdür. Bunun için yapmanız gereken tek şey, açılan ekranda kimlik numaranız ile e – vatandaş şifresini girmek olacaktır. Daha sonra açılacak olan ekrandan kurumunuzu seçerek SGK sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer e – vatandaş şifreniz yoksa TC kimlik No ile SGK sorgulama işleminizi şifresiz sorgulama ekranından yapabilirsiniz. Bunun için de yapmanız gereken ilk aşama E – SGM sayfasına giriş yapmak olacaktır. Burada karşınıza önce uyruk seçimi sonrasında ise başta kimlik bilgileriniz olmak üzere çeşitli bilgilendirme formları çıkacaktır. Tüm bu formları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra sorgu sayfasına ulaşarak, bağlı olduğunuz kuruma ait SGK sorgulamasını kolayca yapabilirsiniz.


SGK artık türkiye.gov.tr adresi üzerinden ortak çalışma ile artık sorgulamalarınızı e devlet üzerinden yapabilirsiniz. E devlet üzerinden şifreli olarak da SGK sorgulama yapabilirsiniz. T.C. Kimlik no ve e devlet şifreniz SSK sorgulama için yeterli olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder