SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

SSK Prim Sorgulama

SSK Prim Sorgulama nasıl yapılır? SSK Prim öğrenmek için hangi bilgilere ihtiyaç var. Primlerinizi  öğrenmek için neler yapmanız gerekiyor.


SSK prim sorgulama işlemleri önceden e-devlet üzerinden yapılıyordu. Bunun içinde PTT’den e-devlet şifresinin alınması gerekiyordu. Ancak 15 Aralık 2011 tarihinde yapılan değişiklik ile artık sorgulamaları sosyal güvenlik kurumunun kendi sitesi üzerinden yapabiliyorsunuz. Bu sorgulama işleminde ise herhangi bir şifre gerekmiyor. Ancak bazı bilgilere ihtiyacınız olacak. 

Eğer SSK numaranızı biliyorsanız sorgulama işleminizi bu numara ile gerçekleştirebilirsiniz. SSK numaranızı bilmiyorsanız o zaman kimlik bilgileriniz ile sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
SSK Prim Sorgulaması Nasıl Yapılır?
SSK prim sorgulama işlemini yapabilmek için TC kimlik numarası, doğum tarihi, cilt no gibi kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Ancak bu bilgileri doğru girmeniz önemli. Yoksa sorgulama işlemini yapamazsınız.
SSK prim sorgulama ekranında sizden istenilen bilgileri girdikten sonra en altta yer alan “Güvenlik kodu” kısmını da doldurmanız gerekiyor. Bu alanı da doldurduktan sonra “SORGULA” butonuna tıklayarak sorgulamanızı yapabilirsiniz.
SSK prim sorgulama işleminizi yaptıktan sonra bu ekrandan aynı zamanda hizmet dökümünüze ulaşmanızda mümkün. Karşınıza gelen ekranda kişisel bilgilerinizin altında yer alan ekranda prim ödemeleriniz gözükecektir. Bu ekrandan ilgili ayların ve yılların prim ödemlerinize bakabilirsiniz. Ayrıca en altta “Genel Toplam” kısmında yer alan toplam ödemeye bakarak prim ödemelerinizi öğrenebilirsiniz.
SSK PRİM SORGULAMA işleminiz için sosyal güvenlik kurumunun kendi sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında prim sorgulama kısmından sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Prim sorgulama işlemlerinizi aynı zamanda e-devlet sitesi üzerinden de yapabiliyorsunuz. Ancak e-devlet sitesine giriş yapabilmeniz için şifrenizin olması gerekiyor. Eğer şifreniz yoksa PTT şubelerinden e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi ilk kez aldığınız zaman giriş yapabilmek için öncelikle kimliğinizi doğrulamanız gerekiyor. 

Bunun içinde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” kısmına tıklamanız yeterli olacaktır. Bu sayede kimliğinizi doğrulayabilirsiniz. Kimliğinizi doğruladıktan sonra prim sorgulama butonuna tıklayarak bu kısma giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra önceki yıllardaki prim sorgulamalarını görüntüleyebileceksiniz.
Sizde SSK priminizi sorgulamak istiyorsanız isterseniz e-devlete isterseniz de sosyal güvenlik kurumunun sitesine giriş yapabilirsiniz. Bu sayede SSK prim sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca ödemeniz gereken prim miktarını da yine bu sorgulama sonunda öğrenebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder