SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

SGK Borç Sorgulama

SGK Borç Sorgulama nerelerden nasıl yapılır? SGK Borç Sorgulama ile SGK e borcu yoktur seçeneğinden ulaşabilirmisiniz? E-devlet Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu ile borcunuz sigortaya kalmasın.


Rahat bir emeklilik dönemi geçirebilmek adına, çalışma döneminde prim ya da sigorta adı verilen ödemeleri yatırmaktadırlar. Ülkemizde bu tür işlemler artık farklı kurumların tek bir çatı altında birleştirildiği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yaptırılmaktadır. Emekli sandığı ya da SGK üyesi çalışanlar için bu prim ödemeleri kurumları tarafından düzenli olarak yatırılmakta, Bağ – kur üyesi çalışanlar ise prim ödemelerini kendileri yatırmaktadırlar. Ancak hangi kuruma bağlı çalışan olursa olsun, bu konularda bilgi almak isteyen ya da prim borçları hakkında detaylı verilere ulaşmak isteyen vatandaşlar bu tür işlemleri SGK borç sorgulama işlemi ile gerçekleştirmelidirler.
Bu işlemleri ilgili kurum binasına giderek yaptırabileceğiniz gibi, çeşitli yollardan internet üzerinden de yaptırabilme şansınız bulunmaktadır. İnternet üzerinden borç sorgulama işlemi yaptırmak isteyen kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konu ise bu sorgulama işlemini sadece devlete ait internet siteleri üzerinden yaptırmaktır. İnternet üzerinden pek çok site bu sorgulama işlemlerini yapabildiğini söyleyerek, insanların kimlik bilgilerini ele geçirmektedir. Bu durum ise maddi ve manevi zarar olarak insanlara geri dönmektedir. En başta söylendiği gibi, SGK borç sorgulama işlemleri sadece kurum tarafından ya da devlete ait olan internet siteleri üzerinden yaptırılmalıdır.


Bu uyarıdan sonra, internet üzerinden nasıl sorgulama işlemi yapabileceğinizi anlatalım. E – vatandaşlık şifresi ya da şifresiz işlem şeklinde iki yol ile yapabileceğiniz bu sorgulama işlemlerinin hepsini e – devlet aracılığıyla yapabilmektesiniz. 


E – vatandaşlık şifrenizi PTT şubelerine bizzat başvurarak alabilirsiniz ve bu şifre bilgisini bir kere kullanarak bundan sonraki bütün işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz. Şifresiz işlem seçeneğinde ise sizden istenen detaylı bilgi formunu eksiksiz doldurmalısınız. Her iki şekilde de en son kısımda çıkan “borç sorgula” sekmesine tıklayarak SGK borç sorgulama işlemini kısa bir süre içerisinde tamlayabilirsiniz. İnternet üzerinden yaptığınız bu işlemlerde sayfa çıktısı alarak ta bu gerekli belgeyi yasal işlemlerinizde kullanabilirsiniz. 


Yani evinizden çıkmadan hem borç sorgulaması işlemi yapabilir, hem de hizmet dökümü belgesini alarak yasal işlemleriniz için kullanabilirsiniz. Böylece devlet dairelerinin uzun kuyruklarında beklemenize gerek kalmaz ve hem siz hem de kamu çalışanları işlerini daha hızlı halledebilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder