SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

Sağlıklı yaşam

-->

Dünya üzerinde artık sağlıklı yaşam konusunda insanlar çok daha bilinçli bir şekilde hareket etmekte ve günümüz dünyasının altın kavramı olan sağlık alanında gelişmelere sürekli açık bir şekilde yaşamaktadırlar. Ancak sağlıklı bir yaşam için sadece bireyin katkısı yeterli olmamakta, devletin de bu alanda yatırım ve bilinç düzeyini arttırıcı çalışmalara ağırlık vermesi gerekmektedir. Zira sağlıklı bir birey, sağlıklı bir toplum, sağlıklı bir toplum ise sağlıklı bir ülke anlamına gelmektedir. İşte bu amaçla, Türkiye üzerinde de kısa bir süre geçmesine rağmen, başta önleyici sağlık hizmetleri olmak üzere, pek çok farklı alanda, devlet eliyle yapılan uygulamalar sayesinde, sağlıklı yaşamın önü oldukça açılmış durumdadır.
Peki, sağlıklı yaşam hangi konuları kapsamaktadır? Devletin bu alanda getirmiş olduğu yenilikler ve düzenlemeler, bu genel kavram ile ne kadar uyum göstermektedir?  Esasen, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için gizli formüllere ya da kapsamlı uygulamalara gerek yoktur. Yaşamın temelinde yer alan bazı kavramlara ve gündelik yaşantı içerisinde bazı detaylara dikkat etmek, sağlıklı bir yaşam için yeterli unsurlardır.
Örneğin günümüzde en önemli sağlık sorunlarının, zararlı alışkanlıklardan dolayı ortaya çıkan kanser türleri ya da beslenme alışkanlıklarında ki düzensizlikler sonucu oluşan obezite şikâyetleri olduğu düşünüldüğünde, yukarıda bahsedilen detayların önemi çok daha iyi anlaşılmaktadır.
İşte bu konuda, Türkiye Cumhuriyeti içerisinde hayata geçirilen sağlık uygulamalarının, sağlıklı yaşam için sayılmış olan detaylar ile büyük bir paralellik gösterdiğini söylemek oldukça kolaydır. Örneğin sigara ile mücadele konusunda aktif görev yapan gönüllü birimlerin ya da sigara bırakma hatlarının, çağımızın en önemli sorunlarından birisi olan kanser konusunda etkili çözümler sunduğunu söylemek mümkündür.
Ya da düzensiz beslenme, hareketsiz bir yaşam gibi durumlar sonucu ortaya çıkan obezite ile mücadele konusunda yürütülen kamu spotları ve uygulamalar sayesinde, obezite ile mücadele konusunda etkin bir yol izlendiği söylenebilmektedir. Üstelik sarı bisiklet gibi sosyal sorumluluk projeleri sayesinde, bu alanda faaliyetlerin de sıkı bir şekilde yürütüldüğünü söylemek mümkündür.
Bütün bunların yanında, sağlıklı yaşam konusunda geniş çaplı sağlık uygulamaları ve iş kazaları konusunda alınan önlemler sayesinde, doğrudan ya da dolaylı olarak sağlığa katkı konusunda önemli adımların atıldığını söylemek mümkündür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder