SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

Sağlık hizmetleri

-->
Sosyal bir devlet olabilmenin en önemli gerekliliği, vatandaşlarına her alanda kaliteli ve ekonomik hizmet sunmaktan geçmektedir. Ülkemizde, çalışma hayatında getirilen geniş kapsamlı değişimler sonrasında hayata geçirilmiş olan sağlık hizmetleri de bu konuda atılmış adımlar olarak ortaya çıkmıştır. Sağlık kavramı, günümüzde hiç olmadığı kadar önemli bir konu haline gelmiştir. Modern hayatın getirmiş olduğu yoğun stres ya da aşırı yıpratıcı durumlar, beslenme alanında sağlıksız uygulamalar gibi faktörler her ne kadar yaşamı olumsuz etkilemiş olsa da, tıp dünyasında meydana gelen yeni tedavi yöntemleri ya da teknik donanım gelişimleri sayesinde, hem yaşam süresinin, hem de yaşam kalitesinin önemli ölçülerde arttığını söylemek oldukça kolaydır.

İşte bu nedenle, sağlık hizmetleri alanında devletin sunmuş olduğu olanakların uygunluğu ve geniş bir kitleye ulaşabilmesi oldukça önemlidir. Sağlık hizmetlerini genel olarak; tedavi konusunda sunulan hizmetler, koruyucu ve kapsayıcı hizmetler ve tedavi sonrasında sunulan rehabilitasyon hizmetleri olarak sınıflandırmak mümkündür.

Bu üç farklı alan içerisinde belki de en önemli alan, koruyucu ve kapsayıcı sağlık hizmetleridir. Zira bu tür hizmetler, salgın hastalıkların ya da çevresel faktörlerin neden olduğu hastalıklar konusunda erken teşhis ve erken tanı ya da hastalığın ortaya çıkmasını engellemeye yönelik uygulamaları içermektedir. Bu tür sağlık hizmetlerinde, kişi sağlığı kadar, çevresel faktörlerin de kontrol altında tutulması son derece önemlidir. İşte bu yüzden bu alanda verilen hizmetlerde oldukça geniş bir ekip faaliyet göstermektedir. Yurt çapında yapılan geniş sağlık taramaları, bu alanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Sağlık hizmetleri alanında diğer hizmet olan tedavi hizmetleri konusunda, özellikle 2008 yılından itibaren büyük bir atılım gerçekleştirilmiş ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olsun ya da olmasın, bütün vatandaşların sağlık alanında sunulan hizmetlerden kolayca yararlanması sağlanmıştır.  Genel sağlık sigortası ödemeleri ile hastanelerde sunulan kapsamlı tedavi olanaklarından yararlanabilmek mümkündür.

Tedavi sonrasında sunulan rehabilitasyon hizmetleri ise, belki de sağlık hizmetlerinin arasında en büyük gelişimin kaydedildiği alan olmaktadır. Evde bakım hizmetleri gibi uygulamalar ya da hastane ulaşımında sağlanan geniş kapsamlı hizmetlerin hepsini, bu hizmet sınıf içerisinde ele almak mümkündür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder