SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

Emekli aylığını artırmak

-->
Emekli aylığı nasıl yükseltilir?
Uzun yıllar süren ve büyük bir emeğin sonunda kazanılan emeklilik hakkı, insanların kalan zamanlarını huzur, mutluluk ve refah içerisinde geçirebilmeleri için büyük önem taşımaktadır. Ancak ne yazık ki gerek ülkemizde bu alanda devlet tarafından yapılan düzenlemeler, gerekse de ( özellikle özel sektör içerisinde ) işverenlerin, yatırılan prim miktarı ve gün sayısı gibi konularda uyguladıkları haksız işlemler nedeniyle, emekli maaşlarının miktarı büyük sorunlar oluşturmaktadır. Bu konuda özellikle çalışanların sıkı bir takip işlemi uygulamaları ve şimdiden gelecekte alacakları maaş miktarını hesaplamaları ve bu alanda oldukça yardımcı olan SGK hizmet dökümü gibi belgelerden yararlanmaları oldukça önemlidir. Bu sayede kısa sürede sigorta bilgileriniz hakkında detaylara hâkim olabilir ve emekli aylığını artırmak yolunda gerekli uygulamaları hayata geçirebilirsiniz. 

Emekli maaşının arttırılması konusunda bazı temel bilgiler herkes açısından büyük önem taşısa da, genel olarak herkesin tek bir çatı altında toplandığı bilgi ağından bahsedebilmek mümkün değildir. Bunun en büyük iki nedeni ise Türkiye çalışma hayatında etkili olan serbest piyasa ekonomisi kuralları ve 2008 yılında getirilen düzenlemeler ile meslek dallarına özel olarak uygulanan prim esaslarıdır. Yine de; çalışma hayatının başladığı tarih, priminizin yatırıldığı gün sayısı, çalışma hayatınızın sürekli olup olmadığı, prim yatırılmasının başladığı yıl ve uzmanlık alanı gibi bilgiler sayesinde, emekli aylığını artırmak konusunda ilk adım olan gelecekteki maaş oranlarınızı hesaplayarak işe başlayabilirsiniz.
Bunun dışında, bazı düzenlemeleri hayata geçirerek, emeklilik döneminde maaş oranınızın artmasını sağlayabilirsiniz. Ancak yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, bu uygulamaların her çalışan açısından aynı sonuçları doğurmayacağını unutmamanız gerekir.
Emeklilikte yüksek aylık almak için neler yapmak gerekir?

Bu alanda ilk yapmanız gereken şey, hesabınıza yatırılmakta olan primlerinizin gün sayılarını yüksek tutmaktır. Bu sayede çalışma günü yüksek gösterilmekte ve emeklilik zamanının kısaltılması sağlanmaktadır. Bunun dışında emekli aylığını artırmak için, prim yatırma işlemleri sırasında verilen esas kazanç oranlarının bildirilmesi son derece önemlidir. Bazı durumlarda ise bu uygulamanın tam tersi uygulamaların da yüksek emekli aylığı üzerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Eğer ki emekli olabilmek için gün sayınız yeterli sayıdaysa, kazanç miktarınızı değil ancak kazanç günlerinizi az göstererek te maaşınızın yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında, bakmakla yükümlü olunan kişi sayısının yüksek gösterilmesi ve çalışma günlerinin uzun olması gibi faktörler de emekli aylığını artırmak açısından faydalı uygulamalardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder