SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

E-Devlet SGK Maaş Sorgulama

SSK'lı olarak çalışanların zamanı geldiğinde emekli olacaklar. Emekli olanların SGK'dan ne kadar maaş alacaklarını öğrenebilirler. E devlet sitesi üzerinde oluşturalan SGK emekli maaşı sorgulaması sayesinde ne kadar alacaklarını öğrenebilirler.


Günümüzde bir şeye sahip olabilmek için para sahibi olmak gerekiyor. Paraya sahip olabilmek için de çalışmak gerekmektedir. İnsanlar ömürleri boyunca çalışarak aldıkları maaşlar sayesinde yaşamaktadır. Bunun sonucunda da SGK üzerine ödenen primlerden emekli maaşı ve emeklilik tazminatı alınmaktadır. 

Ancak maaşınızın hangi orandan bağlanacağını bilmek veya ne kadar maaş alacağınızı öğrenmek için internet üzerinden ufak bir sorgulama yapmalısınız. Bu işlemi e-devlet sgk maaş sorgulama işlemi ile yapabilirsiniz. Daha önceden böyle bir sistem mevcut değildi.

Emekliler ne kadar maaş aldıklarını yalnızca banka hesap dökümlerinden görebiliyordu. Ancak internet sayesinde maaşınızı görebilmek 1 dakikanızı almıyor. 

Bunun yanında aynı zamanda çalışırken de bu maaşınızı görebiliyorsunuz. Yani SGK üzerine prim yatırılırken kişinin sizin maaşınızı kurum üzerine belirtmesi gerekiyor. Buna bağlı olarak da primlerinizi ödemesi gerekli. Ancak bazı durumlarda işyerleri masraflardan kaçarak kişinin maaşını yüksek veya düşük gösterebiliyor. 

Böyle bir durumda ise hem işyeri vergi kaçırmış oluyor hem de tam prim üzerinden yararlanamıyorsunuz. İşte bu durumda emekliliğiniz için gerekli olan gün sayısı da artmakla birlikte alacağınız maaş da günden güne azalıyor. İşte böyle bir durumla karşılaşmamak için e-devlet sgk maaş sorgulama yapmanız gerekiyor. 


E-DEVLET ÜZERİNDEN, EMEKLİ OLACAK SGK'LI (4/a) ÇALIŞANLARIN MAAŞLARINI BURADAN SORGULAYABİLİR ve gelecek için planlarını yapabilirler. 

Sağlık sigortaları da genel olarak maaşlar üzerinden yatırılmaktadır. Eğer maaşınız işyeri tarafından çok düşük gösteriliyorsa sağlık alanında da sorun yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız kontrollerinizi zamanında ve dikkatli bir şekilde yapmalısınız. 

Çünkü sağlık konusu oldukça önemlidir. Ne kadar maaş aldığınız net olarak banka hesabınızda görülebilir ancak önemli olan hizmet dökümünüzde bulunan sayının kaç olduğudur. İki rakamın birbirini tutması oldukça önemlidir. Bir başka nokta ise maaşınızda yapılan kesintilerdir. Bazı durumlarda kişinin maaşından kesintiler yapılmaktadır. 

Ancak kişi bankaya gelen parayı görebildiği için kesintileri anlayamayabilir. Bu durumun anlaşılabilmesi için internet üzerinden e-devlet sgk maaş sorgulama yapmak gerekir. Böylelikle kesintinin ne kadar olduğu, kesintinin hangi nedenlerden kaynaklandığı gibi önemli bilgilere ulaşılabilir. 

Eğer böyle bir takip sistemi geliştirirseniz, kesintilerin de önüne geçme şansı bulabilirsiniz. Çünkü kesintileri anlayabilmeniz için öncelikle onları görmelisiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder