SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

E-Devlet Rapor Sorgulama

SSK Rapor parası hakkında bilmeniz gerekli olan bir çok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. SGK'nın ödediği rapor ücreti nedir, hangi şartlarda alınır ve nasıl yapmanız gerektiği konusunda size belgi vereceğiz. E-devlet üzerinden E-Devlet Rapor Sorgulama ekranı...


SSK Rapor Ücreti Nedir? 

E-devlet sistemi sayesinde birçok konuda olduğu gibi e-devlet rapor sorgulama işlemlerimizi de bu sistem üzerinden sorgulamamız mümkündür. Rapor sorgulama işlemlerinden önce rapor nedir? Rapor nasıl alınır gibi konulardan kısaca bahsedelim.

Mesleğimizi yaparken yani çalışma esnasında çeşitli durumlardan dolayı belirli bir süre için iş göremez durumuna gelmemiz mümkündür. Hepimizin başına gelebilecek bu durumlar iş kazası geçirme, meslek hastalığına yakalanma veya annelik ile ilgili durumlar gibi nedenlerle oluşabilir.

SGK'nın kanunları tarafından belirlenmiş hekim veya sağlık kurullarınca bu olumsuz durumla karşılaşan kişilere geçici iş göremez ibaresi ile rapor verilir. Bu süre zarfında kişilerin yaşadığı mağduriyetin önüne geçmek adına SSK, bu olumsuz duruma hasıl olmuş kişilere rapor parası öder.

Tabi SGK'nın ödediği parayı alabilmek için bazı koşullar vardır.

Rapor Ücretleri Hangi Şartlarda AlınabilirBu rapor ücretlerini alabilmek için öncelikle çalıştığımız yerde sigorta priminizin ödenmesi yani SSK'lı olmanız ilk şarttır. Bu raporu almadan önceki 90 günlük sigorta priminin yatırılmış olması ise ikinci şart olarak karşımıza çıkar.

Bu şartları yerine getiren kişiler rapor parasını almaya hak kazanırlar. Rapor parası almaya hakkı oluşan çalışan ise anlaşmalı bankalar aracılığı ile bu ücreti tahsil edebilirler.

Rapor Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? 

Gerekli şartların yerine gelmesi sonucu alınan raporu sorgulamak için yine e-devlet rapor sorgulama uygulamasına başvururuz. İstenmeyen bu durumdan kaynaklanan sıkıntıları gidermek adına SSK’nın verdiği rapor ücretini almaya hak kazanıp kazanmadığımızı öğrenmek için birkaç basit işlem yapmamız gerekir.

İlk olarak e-devlet rapor sorgulama işlemleri için gerekli web sitesine girerek karşımıza çıkan ve doldurulması gerekli alanları doğru bir şekilde eksiksiz olarak doldurmalıyız.


E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilir, rapor ile ilgili ulaşmak istediğimiz bilgilere rahatça ulaşabiliriz. Eğer e-devlet şifremiz yoksa şifre olmadan da sistemi kullanmak için bizden istenilen bilgileri; T.C vatandaşı olup olmadığımız, T.C kimlik numaramız, nüfusa bağlı olduğumuz il ve kimliğimizdeki cilt numaramızı gerekli alanlara girmeliyiz.

Ayrıca E-Devlet Rapor Sorgulama üzerinde olup istenen doğum yılımızı seçip ekranda yer alan güvenlik kodunu doğrulayarak sisteme giriş yapabiliriz. Bu uygulamadan sonra rapor sorgulama işlemimizi gerçekleştirebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder