SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

SGK sorgulama

SGK sorgulama ekranı, size ait bilgilerinizin yayımlandığı bölümdür. Son zamanlarda bakanlık tarafından güvenlik gerekçesiyle SGK e devlet bölümü oluşturuldu. Böylece çalışanın bilgileri alanen sergilenmenin önüne geçilmiş oldu. SGK BAĞ-KUR sorgulama da e devlet üzerine taşınan uygulamalardan... SGK prim öğrenme...


Özel sektörde olsun ya da kamu alanında olsun, çalışanların özlük haklarının devlet tarafından yasalar aracılığı ile korunması oldukça önemli bir konudur. Özellikle son dönemlerde ülkemizde bu konuda önemli adımlar atıldı. Sistem içerisinde yeterli denetimin sağlanamaması nedeniyle çalışanlar açısından pek çok sıkıntı devam etmektedir.

SGK sorgulama, SSK sorgulama ve e devlet sgk-ssk sorgulama
SGK-SSK-SORGULAMA
Yine de özellikle e – devlet uygulaması sayesinde SGK'lı çalışanların kişisel bilgilerine kolayca ulaşabilmeleri sayesinde işverenlerin biraz daha dikkatli davranmaya başladıkları da bilinen bir gerçektir. Bu anlamda, 3 farklı kurumun (BAĞ – KUR, emekli sandığı ve SSK) birleştirilmesi ile oluşturulan Sosyal Güvenlik Kurumu ve çalışanların özlük hakları hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabildikleri SGK sorgulama sistemi oldukça yararlı olmaktadır. Bu sistem sadece çalışanların değil aynı zamanda emeklilerin de sağlık konusunda yaşamlarını yakından ilgilendiren bir konudur

SGK internet içinden gerçekleştirebileceğiniz bu sorgulama işlemleri oldukça kapsamlı bir alana sahip. Prim bilgileriniz hakkında detaylı bilgi (yatırılan prim miktarı ve gün sayısı) Sağlık hizmetlerinden yararlanabilme durumu (Hizmet dökümü belgesi) ya da eğer varsa prim borçlarınız hakkında bütün bilgileri kısa bir süre içerinde görebilme şansına sahip olmaktasınız. Bağlı olduğunuz kuruma göre; 4A, 4B ve 4C kapsamında, ilgili sayfalara yönlendirilerek, bilgi almak istediğiniz konu hakkında ki verilere kısa sürede ulaşabileceğiniz SGK sorgulama sistemini kullanabilmek için iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Bu yöntemlerden ilki e – devlet sistemini daha hızlı, daha kolay ve daha kapsamlı kullanmanızı sağlayan e – vatandaşlık şifreniz ile yapacağınız işlemdir. Herhangi bir PTT şubesine başvurarak, oldukça cüzi bir miktar ( 2 TL ) karşılığında alabileceğiniz şifre sayesinde, kurumun kendi internet sitesine girerek, SGK sorgulama işlemlerinden dilediğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer şifreniz ile ilk kez işlem yapıyorsanız, site sizden bilgilerin doğrulanmasını ve onaylamanızı isteyecektir. Sonrasında ise Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve e – vatandaşlık şifrenizi girerek, sorgulama butonu yardımıyla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

SGK SORGULAMA işleminizi yapmak için sosyal güvenlik kurumundan bakmak için şifreye ihtiyacınız yoktur. Sadece T.C. kimlik bilginiz ve sicil numaranız yeterli olacaktır. 

ÖNEMLİ NOT: SGK resmi sitesinden işlemleri E-devlet sitesine yönlendirildiği için işlemler artık şifreli olarak yapılmaktadır. Aşağıdaki linki kullanmanız yeterlidir.

Sicil numaranızı bilmiyorsanız sitemizden öğrenebilirsiniz. Bunun dışında, vatandaşlık şifresine gerek duymadan, kurumun ana sayfasından sorgulama işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken ise, bağlı olduğunuz kurumun sayfasına giriş yapmak ve her kurumun kendi alanına ait istemiş olduğu kimlik ve çalışma bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurarak, son aşamada karşınıza çıkan sorgulama seçeneğinden bilgilerinizi kontrol etmek olacaktır.

e-devlet SGK sorgulama
SGK devletin resmi internet sitesinin bu dağınıklığı bir çok kişide kafa karışıklığı oluşturumaktadır. Oluşturulan e-devlet uygulaması sayesinde tek bir yerden tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Ödenen SGK primlerinizi görebilirsiniz. SSK ile koordineli olarak çalışan e-devlet sorgulama uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz.  


Yurt dışında çalışanlar içinde emeklilik ödemelerini öğrenebilecekleri sorgulama ekranı bulunuyor. e-devlet 4A Almanya/Bulgaristan emekli ödemeleri sorgulama yapabilirsiniz. Sitemizden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

SGK BAĞ-KUR sorgulama

SGK üzerinden BAĞ-KUR sorgulama ekranı kaldırıldı. Artık e devlet üzerinden SGK Bağ-Kur sorgulama yapılabiliyor. Güvenlik açısından alınan bu karar ile artık e devlet şifreniz olmadan işlemlerinizi yapamayacaksınız.

E-devlet SGK BAĞ-KUR sorgulama 

SGK bilgilerin ikinci şahıslara izinsiz bir şekilde verilmesinin önüne geçmek için bir protokol imzaladı. İmzalanan protokol gereği e devlet şifresi olmadan kimse başkalarının bilgilerine ulaşamayacak.  E devlet üzerinden herkez kendi şifresiyle SGK sorgulamalarına bakabilecek. Yani çalışanların bilgileri bundan sonra herkez tarafından görülemeyecek. Böylece bilgi hırsızlığından kaçınılmış olacak. E devlet SGK sorgulama artık şifreli ve herkez göremeyecek.   


E devlet sitesi üzerinden rapor parasını sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Böylece SGK'nın raporunuzdan dolayı işyerine ödediği tutarı devlete bağlı bankalardan çekebilirsiniz.

SSK mı? SGK mı?
Kurum ilk kurulduğundaki ismi SSK adıyla kuruldu. Daha sonra 4A, 4B ve 4C ayrı olarak bilinen kurumlar birleştirililerek SGK adını aldı. SGK aynı zamanda e-devlet üzerinde kendine yer edindi. Bunun yapılmasının nedeni güvenliği hat sayfada olması.

Hizmet dökümü öğrenme
Emekliliğine ne kadar kaldığını merak edenler, kaç günlük hizmet süresi olduğunu, ne kadar pirim yaptığını görmek isteyenler hizmet dökümü sorgulama yaparak bu bilgilerine ulaşabilirler.

4/A (çalışan) maaşı
4/A'ya tabi olarak çalışanların ödedikleri pirimler emekliliklerinde kendilerine maaş olarak yansıyacaktır. Bunun anlamı ise eğer çalışan yüksek pirim öderse emeklilikte aylığı yüksek olur. Aynı za hizmet günlerinin yüksek olması da çalışanların maaşlarına etki eden faktörler arasında sayılır. sitemizden 4/A (çalışanlar) maaş sorgulama yaparak aylığınızı öğrenebilirsiniz.

Ne Zaman emekli olurum

Mahkumların ve SGK çalışanların ortak noktası ne zaman kurtulurum? Tabi ki emeklilik ile  makumları bir arara değerlendirmek hata olur. Ne Zaman emekli olurum sorusu da çalışanların dilinden düşürmediği bir cümledir.

Ne Zaman emekli olurum

Yurtdışı Emeklik
Yurtdışı emekliliği iki türde incelemek gerekiyor. Birincisi Türkiye'de emekli olup yurtdışında çalışacaklar için emekli paralarından kesinti yapalıp yapılmadığı. Diğeri ise de yurdışında borçlanma yoluyla emekli olanlar. Bu iki durum bir birinden farlıdır. Türkiye'de pirimlerini ödeyerek emekli olanlar yurtdışında sigortalı olarak çalışmak isterlerse maaşlarından kesinti yapılmamaktadır. Ama yurtdışı borçlanması yaparak Türkiye'de emekli olanlar, sigortalı olarak yurtdışında çalışmak isterlerse maaşlarında kesinti yapılacaktır. 

SGK e-bildirge nedir?
SGK e-bildirge, firmaların daha hızlı işlem yapmaları için devlet tarafından internet üzerinden oluşturulmuş bir sistemdir. Böylece online olarak firmalar işlerini rahatlıkla halledebilirler. 


İşe iade şartları; işçinin çalıştığı yerde en az 30 kişi olması gerekli. İşçi en az 6 aydır çalışıyor alması gerekli. Kanunda belirtilen maddelerin dışında işverenin fesih uygulaması gerekli. Bu durumlar söz konusu ise işe iade şartları yerene gelmiş olur.

SGK'nın ekonomiyle olan yakın bağı
Emeklilikte
ekonomik anlamda güçlü bir yapı isteniyorsa bunun için yapılması gerekli olan SSK sorgulamaya önem vererek prim günlerini ve maaşınız üzerinden primlerini ödendiğini takip edip müdahale ederek maddi açıdan ileride rahat etmekten geçer. Olaya bu açıdan bakarsak ekonomik anlamda rahatlık SGK uygulamalarını doğru kullanmaktan geçer.

Mecburi olan Genel Sağlık Sigortası (GSS), 2012 yılından hayata geçmesi ile artık bir çok insanın bilgisi dışında prim borcu oluştu. Bu durumdan eğer şikayetçi iseniz SGK'ya başvurmanız gereklidir. Sizin de borcunuz olup olmadığın e devlet üzerinden GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

SGK'ya prim sorcu olanlar sağlık hizmetlerinden faydalanabiler mi?

SGK'ya bir süredir prim borcu olan bağımsız çalışanlar/esnaf, muhtar ve çiftçilere, acil hallerde, iş kazasında, analık hali gibi durumları özel duruma sokmuş ve özel bir maddeyle koruma altına almıştır. Diğer bir özel duruma olan kamuda çalışan mevsimlik işçilerdir. Bu konun ayrıntıların sitemizden bulabilirsiniz...


Diş tedavileri de ödeniyor
SGK bazı hastalıklar karşısında zaman içinde farklı kanunlar çıkararak yeni uygulamalara gidiyor. Bu konuda en çok değişim gösteren ise diş konusu oluyor. Diş çekimi, takma diş, diş estetiği ve implant konularında yeni çıkan kanun maddesi gereği diş çekimi, takma diş yapımı, diş estetiği okunalarında ise de yeniliklere giderek hemen hepsinin tedavi masraflarını karşılıyor. Ama implan konusunda belirli kurallar koyarak belirli oranda karşılıyor.   

3 Tüp bebek denemesininin parası SGK'dan
Tüp bebek tedavisi görmek isteyenler için SGK yeni uygulamaya gitti. Bu uygulama resmi gazetede yayımlanarak hayata geçti. Yeni düzenleme gereği işlerden birinin eski evlilikten çocuğu olsun yada olmasın artık 3 tüp bebek tedavisini SGK karşılayacak. Aynı zamanda yaş düzünlemesine de gidildi.

SGK, 'Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi’ adı altında Avrupa Birliği ile ortaklaşa yürüttüğü yeni projesiyle, seçtiği pilot bölgelerde yaptığı uygulama ile anne adaylarına büyük destek vermeye devam ediyor. 

Ev hizmetlerinde çalışan, çocuk bakıcıları, bahçıvanlar, gündelikçi çalışanlar vb. gibi iş akti olanlar nasıl sigortalı yapılır? Pirim borçları pratik olarak nasıl ödenir? 

Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanların sigortalı yapımı ve pirimlerinin ödenmesi e devlet üzerinden hızılı pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Konunu ayrıntılarını ve nasıl sigortalı yapabileceğinizi sitemizden öğrenebilirsiniz. Bu hizmetten gerçek kişiler faydalanabilir ama tüzel kişilikler faylanamaz.  

SGK ev hizmete sayılan işlerin listesi şu şeklidedir 
Ev hizmetlerinde çalışanların yaptıkları iş gereği; yemek yapmak, çamaşır yıkamak, temizlik, ütülemek, bulaşık yıkamak, alışveriş ve bahçe işleri ile çocuk, yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerinin ev halkı dışındaki bireyler tarafından yapılması işler evinde ya da hastanede, bakımevi v.b. yerlerde yapılması da SGK tarafından ev hizmeti sayılır.


Acil hastalarından katılım payı alınır mı?
Bazı özel hastaneler acil hastalarından katılım payı almaktadır. Hatta ilave ücret almaktadır. Size bu acil durumunzda bir evrak imzalatarak bu işlemi resmi hale getirilmektedir. Bu mağduruyete uğradıysanız SGK'nın ALO 184 hattını arayarak şikayette bulunabilirsiniz. Katılım payı alınmayan durumlar hangileri olduğunu buradan öğrenebilirsiniz. SGK sorgulama yaparak bilgilere ulaşabilirsiniz.

İhbar tazminatı hesaplanması
İhbar tazminatı 3 maaş olara bilinir, aslında bu şekilde değildir. Çalışan kişi altı aydan az çalışmış ise; bildirimin işçiye yapılmasını başlangıç olarak kabul edilir ve iki haftadır, Altı ay ile bir buçuk yıla kadar ise; dört hafta, Bir buçuk yıldan üç yıla kadar altı hafta, Üç yıldan fazla çalışma süresi olan işçi için ise sekiz haftaya kadar iş bulma izni vermesi gerekir.  NOT: Bakanlığın oluşturduğu bilgi hattı olan ALO 170 size SGK sorgulamalarınızda da hizmet vermektedir. Ayını zamanda ihbar ve şikâyetleriniz olursa SGK'nın ALO 170 hattını arayarak bilgi verebilirsiniz.

1 yorum:

  1. SGK sorgulamaları konusunda doyurucu bilgiler. teşekkürler

    YanıtlaSil