SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

SGK Maaş Sorgulama


SGK Maaş Sorgulama veya SSK Maaş Sorgulama ikiside aynı olun bu uygulamalar farklı algılanıyor. SGK Maaş Sorgulama adını BAĞ-KUR ile birleşmesinden sonra almıştır kurum. SGK Maaş Sorgulama veya SSK Maaş Sorgulama nasıl yapılır? Bu sorgulamalar emekliliğiniz de çok yarayacaktır. İş verenin sizin hakkınızı gasp edip etmediğini öğrenebilirsiniz. SGK Maaş Sorgulama veya SSK Maaş Sorgulama hakkında ayrıntılı bilgi.


İnsanlar, çalıştıkları süre boyunca, eğer bir sigorta kurumuna bağlı iseler, prim ödemelerinden yararlanmaktadırlar. Bu primler özellikle çalışma hayatının sona ermesinden sonra büyük bir öneme sahiptir. Zira insanların pek çoğu, çalışma hayatından sonraki planlarının büyük bir kısmını emeklilik maaşına göre yapmaktadır. İşte bu amaçla, SGK maaş sorgulama işlemleri büyük bir öneme sahiptir.
Bağ – kur, SSK ve Emekli Sandığı gibi ayrı kurumların bir araya getirilerek, tek bir çatı altında toplanmasını sağlayan Sosyal Güvenlik Kurumu sayesinde, çalışan insanlar emeklilik planlarının sağlamasını artık tek bir elden yapabilmektedirler. Üstelik gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün çok daha aktif bir şekilde hizmet verebilen e – devlet uygulaması sayesinde, insanların birçoğu önemli işlemlerini ya da bilgi aktarımını kolayca çözüme kavuşturabilmektedir. SGK maaş sorgulama işlemlerinizi de bu sistem sayesinde kolayca yapabilirsiniz. Hem SGK sayfasından ilgili kısmı açarak, hem de e – devlet sitesinden, e- vatandaşlık şifreniz ile bu işlemleri kolayca gerçekleştirebilme şansına sahipsiniz.

·       SSK 4A emekli maaşı hesaplama: İlgili SGK sayfasına girerek, sicil numaranızı, TC kimlik numaranızı, Baba adınızı, Nüfusa bağlı olduğunuz ili ve doğum tarihinizi giriniz.  Maaş hesaplama kısmına girdikten sonra, sorgulama butonu ile hesaplamanızı yapınız.
·       Bağ – kur 4B emekli maaşı hesaplama: İlgili SGK sayfasına girerek, TC kimlik numaranızı ve kurumunuzun bilgilerini giriniz. Güvenlik kodunu eksiksiz biçimde doldurunuz ve çıkan ekrandan hesaplamanızı yapınız.
·       Emekli Sandığı 4C emekli maaşı hesaplama: İlgili SGK sayfasına girerek, kademenizi, derecenizi, makamınızı, temsil ve görev tazminat bilgilerinizi ve kıdem yılınızı giriniz. Gelecek ekranda hizmet ayınızı, hizmet yılınızı, ikramiye yılınızı, kıdem yılınızı aylık bilgilerinizi giriniz ve çıkan ekrandan hesaplamanızı yapınız.

Gördüğünüz gibi, SGK maaş sorgulama işlemini internet üzerinden yapmak bu kadar kolay olmaktadır. Maaş hesaplama işlemleri dışında, sorgulama işlemlerinizi de yine devlete bağlı internet sayfaları üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ise yapmanız gereken şey, e – devlet şifreniz ile e – devlet sitesi üzerinden sorgulama yapmak ya da şifresiz bir şekilde E – SGM uygulaması ile maaşınızı hiçbir kuruma bakmaksızın sorgulamak. 

SGK Maaş Sorgulama

Peki, SGK maaş sorgulama işlemleri, size ne gibi avantajlar sağlar? Emekli maaşınız üzerinde yapacağınız hesaplamalar sayesinde, her şeyden önce emeklilik gün sayınızın tutup tutmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca çalıştığınız kurum tarafından yatırıldığı söylenen prim tutarları ile emekli maaşınızın kıyaslamasını yaparak, kolayca arada bulunun farkları ya da primlerinizin kaç gün üzerinden yatırıldığını da kolayca öğrenebilirsiniz.  


SGK Sorgulama ekranına buradan ulaşabilirsiniz.

SSK Sorgulama için burayı kullanınız. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder