SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

SGK Hizmet Dökümü SorgulamaÇalışma ve emeklilik dönemine ait en sık sorulan sorular, emekli maaşı, emeklilik zamanına ne kadar kaldığı, prim borçlarının kalan süresi gibi konulardan oluşmaktadır. Günümüzde, devlet kurumlarının, yüksek bir hız ile internet ortamından hizmet sunmaya başlaması ve bir arada entegre olarak çalışması sayesinde bilgilerinizi bir çok delevlet uygulamasında sunulmaktadır. Yani aynı uygulama SGK üzerinden T.C. kimlik numaranız ve sicil numaranız ile ulaşabilirken, e – devlet uygulaması sayesinde bu bilgilere e-devlet şifresiyle kolayca ulaşabilmek mümkündür. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyenler yapması gereken tek şey bir PTT şubesine giderek, size ait e – vatandaşlık şifrenizi almaktır. Bu sayede yukarıda sorulan bütün sorulara cevap alabileceğiniz bir döküm olan SGK hizmet dökümü sorgulama belgesine kolayca sahip olabilirsiniz.

Bilindiği üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu, eskiden üç ayrı alanda hizmet sunan ve her birinin şartları ve olanakları farklı olan; Bağ – kur, SSK ve Emekli sandığı kurumlarının tek bir çatı altında toplanması ile oluşturulmuştur. Emeklilik konusu ve çalışan haklarının tek bir çatı altında birleştirilmesi amacıyla kurulmuş SGK, aynı zamanda emekliliğe ait sorularınıza cevap bulabileceğiniz SGK hizmet dökümü sorgulama belgesini de alabileceğiniz kurumdur. Dilerseniz, bu belgeyi ilinizde bulunan SGK binasından da temin edebilirsiniz. Ancak böyle bir durum hem sizin açınızdan, hem de kamu çalışanları açısından vakit kaybettirici bir işlem olacaktır. Bunun yerine, PTT şubelerinden birisine giderek, 2 TL karşılığında e – devlet şifrenizi alarak, kurumun sayfasından dökümünüzü kolayca alabilirsiniz.SGK hizmet dökümü sorgulama belgesini nasıl alabileceğinizi açıkladıktan sonra sıra geldi bu belgenin sizin için olan önemini anlatmaya. Öncelikli olarak, bu belgenin önemi, değişen sosyal güvenlik sisteminin yeni olmasından dolayı ortaya çıkabilecek bazı karışıklıkların önüne geçmeyi sağlamasından dolayıdır. Bu karışıklıklardan en önemlisi ise şüphesiz ki sağlık alanında yaşanan karışıklıklardır. Eski dönemlerde kurumlara bağlı kişilerin kendilerine ait sağlık karneleri iler giderilen sağlık sorunları, değişen sistem ve elektronik ortamların yaygınlaşması sayesinde kökten değişime uğramıştır. Ancak özellikle sigortalı çalışanın 1. Dereceden akrabaları, değişen sistem ile birlikte bazen bilgi ekranlarında gözükmeyebilmektedir. SGK hizmet dökümü sorgulama belgesi, çok kapsamlı bir belge olduğundan dolayı, sigortalı bir babanın, bu kapsamından faydalanabilen bütün yakınlarını da göstermektedir. Böylece istenmeyen bazı durumların (tedavinin yerine getirilememesi ya da ekstra ücret gibi) kolayca önüne geçilebilmektedir.

SGK artık kendisine bağlı çalışanların bilgilerini herkeze paylaşma yasağı getirdi. Yani artık herkez kendi bilgisine ulaşabilecek. Bunu yaparkende e-devlet sgk hizmet dökümü sorgulama bölümü oluşturdu. Böylece kişi kendi bilgilerine ulaşmak için e devlet şifresine ihtiyaç duyacak.


Elbette bu belgenin tek sağladığı yarar bu alanda değildir. Örneğin 10 yıllık bir süre içerisinde 3 farklı iş yerinde sigortalı olarak çalıştığınızı düşünelim. Emeklilik süresi konusunda ise kafanızda çıkarttığınız rakam ile size gösterilen rakam arasında bir farklılık ortaya çıkmış olsun. İşte SGK Hizmet Dökümü sorgulama belgesi sayesinde, hangi iş yerinde kaç gün sigorta kapsamı altında çalıştığınızı ayrıntılı olarak görebilir ve eğer eksik kalan bir durum varsa, bu durumun kolayca düzeltilmesini sağlayabilirsiniz. 


 BAĞ-KUR'lu çalışanların e-devlet sgk BAĞ-KUR hizmet dökümü sorgulama yapabilirler. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder