SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Ne Zaman Emekli Olabilirim sorusuna kesin ve net cevap. Bağ-Kur’lu Ne Zaman Emekli Olabilir? SSK’lı Ne Zaman Emekli Olabilir? Askerlik etkenleri ve SGK sorgulama...


Çalışan her bireyin en büyük hayali bir gün emekli olmak ve yaşlılığında rahat bir hayattır. Bu nedenle hep Ne zaman emekli olabilirim diye düşünürler. Aslında ne zaman emekli olacağınızı bulmak oldukça kolay. Bunun için basit birkaç işlemi yapmanız yeterli olacaktır. Aklınızdaki ne zaman emekli olurum sorusuna tam net bir şekilde cevap bulabilirsiniz. Sadece pirim gün sayısını, doğum tarihiniz gibi T.C. kimlik bilgilerinizi bilmek yeterli olacaktır.

Nasıl erken emekli olurum
Erken emekliliği etkileyen faktörler 3'dür. Bu etkenler doğum tarihi, sigorta başlangıcı ve toplam pirim günüdür. Erken sigorta başlangıcı, kesintisiz ve uzun süreli prim ödemesidir.  


Askerlik erken emekliliği etkiler. Eğer askerden önce sigortalıysanız, askerlik borçlanması yapabilirsiniz. Bir de basın çalışanları (edötörler ve sayfa sekreterleri) yıpranma payı hakkı vardır. Bunlar size erken emekliliğin önünü açar.

a) SSK’lı Ne Zaman Emekli Olabilir?
SSK’lı iseniz o zaman emeklilik işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için SGK'nın kendi sitesine girmeniz yeterli. Bu işlemde sizden herhangi bir şifre falan istenmez. Ancak Ne zaman emekli olabilirim uygulamasının doğru sonuçları vermesini istiyorsanız bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeye özen gösteriniz. Cinsiyet, doğum tarihi, prim başlangıç tarihi, askerlik gün sayısı vb. gibi bilgileri girdikten sonra otomatik olarak ne zaman ve kaç yaşında emekli olacağınız karşınıza çıkacaktır. Ayrıca prim ödemesinin kaç gün yapılması gerektiğini de yine ekran üzerinde görebilirsiniz. Tüm bilgilerinizi eksiksiz olarak girdiğinizde “Gönder” butonuna ile tüm bilgilerinize kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

b) Bağ-Kur’lu Ne Zaman Emekli Olabilir?
Bağ-kur'lu olan vatandaşlarında sorgulamalarını SGK'nın kendi internet sitesi üzerinden yapmaları gerekiyor. Aynı şekilde bu işlem içinde herhangi bir şifreye ihtiyacınız yok. Ne zaman emekli olabilirim uygulamasını açtığınızda karşınıza bir ekran çıkacak. Bu ekranda sizden bazı bilgiler istenir. Tüm bu bilgileri tam ve doğru bir şekilde girmeniz doğru sonuçları almanız için son derece önemlidir. Tüm bilgilerinizi girdikten sonra “Gönder” butonuna tıklayarak bağ-kur emeklilik zamanını karşınıza çıkmasını sağlayacaktır. Böylece ne zaman emekli olurum sorusuna net bir cevap bulabilirsiniz. Ödemeniz gereken prim gün sayısına da yine bu ekrandan ulaşabilirsiniz.


c) Emekli Sandıklı Ne Zaman Emekli Olabilir?
Emekli sandığına bağlı olan vatandaşlar SGK sistemine giriş yapmaları gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra uygulamayı çalıştırdığınızda hizmete başlama tarihi, doğum tarihi vb. gibi bilgilere tam ve doğru bir şekilde girmelisiniz. Tüm bilgileri girdikten sonra “Hesapla” butonuna basarak gerekli olan bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sizde ne zaman emekli olacağınızı merak ediyorsanız "ne zaman emekli olurum" diyorsanız tek yapmanız gereken SGK'nın sizlere sunduğu ne zaman emekli olabilirim uygulamasını kullanmak. Bu sayede emeklilik zamanınızı doğru bir şekilde hesaplarsınız.

Ne zaman emekli olabilirim sorgusuna buradan da ulaşabilirsiniz.

Tüm SGK SORGULAMAlarınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder