SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

Emekli Maaşı Sorgulama

SGK üzerinden şifresiz emekli maaşı sorgulama. E devlet emekli maaşı sorgulama yapmak için ne gereklidir? Emekli maaşı sorgulama ekranının yanında ne kadar emekli maaş alacağınızı öğrenebilirsiniz. Emekli sandığı 4/c hizmet süresi, yaş hesabı ve e devlet emekli sandığı emekli maaşı sorgulama.


SGK'ya bağlı çalışan tüm bireylerin hayali emekliliğinde rahat etmektir. "Emekli maaşım ne kadar" diye kendi kendinize düşünmek yerine emekli maaşınızın ne kadar olduğunu öğrenmek mümkündür. Aynı zamanda Emekli sandığı (4/c) hizmet süresi ve yaşı hesabını şifresiz öğrebilirsiniz. E devlet üzerinden 4/c (Emekli sandığı) emekli aylık bilgilerinize de şifreli olarak ulaşabilirsiniz.

Ancak emekli olabilmek için gerekli şartları yerine getirmek gerekiyor. Özellikle belirli bir yaşı doldurmanız en önemli şartlar arasında yer alır. Ayrıca buna ek olarak belirlenen miktardaki primleri düzenli olarak yatırılmış olmalı.Tüm bunların yanında sigortalı olarak toplam 25 yıl (erkekler için + belirtilen prim ödemeleri + yaş) bir veya bir çok yerde belirli bir süre çalışmış olmalısınız. Tüm bu şartları yerine getirdiğiniz zaman siz de emekli olmaya hak kazanırsınız. Peki, ne kadar emekli maaşı alacaksınız ve Emekli maaşı sorgulama işlemini nasıl yaparsınız? Ne kadar emekli maaşı alırım diye düşünüp cevabını arıyorsunuz ve emekli maaşınızı öğrenmek istiyorsanız işte cevabı…
Emekli maaşı sorgulama işlemi iki farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Birisi e-devlet üzerinden diğeri ise SGK üzerinden yapılan sorgulamadır. İster öğretmen olsun ister milletvekili veya işçi bu kurumlardan emekli maaşını öğrenebilir.

E - Devlet Üzerinden Emekli Maaşı Sorgulama
e - devlet üzerinden Emekli maaşı sorgulama işlemi için öncelikle e-devlet şifresi almanız gerekiyor. e-devlet üzerinden "Emekli maaşım ne kadar" "ne kadar emekli maaşı alırım" sorusuna şifresiz cevap bulamazsınız. E-devlet şifresini ise sadece PTT'den belirli bir ücret karşılığında satın alabilisiniz. Bu ücret ise 2 – 3 TL gibi düşük bir ücrettir. TC kimlik numaranızı vererek PTT'den e-devlet şifrenizi aldıktan sonra öncelikle kimlik doğrulama işlemi yapmanız gerekiyor. E-devlet'e girdiğinizde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” kısmına basarak kimlik doğrulama işleminizi yapınız. Daha sonra sisteme giriş yapıp SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı'dan birini seçerek işlemlerinizi yapın. Ayrıca SGK sorgulama işleminde 4A, 4B ve 4C gibi alt seçenekleri seçmeniz ve işleminizi daha sonra yapmanız gerekiyor.


Sosyal Güvenlik Kurumu Üzerinden Emekli Maaşı Sorgulama
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sitesinden emekli maaşı sorgulama işlemi için herhangi bir şifreye ihtiyacınız yok. Emekli maaşı sorgulama kısmına girdikten sonra öncelikle uyruğunuzu seçin. T.C. kimlik no, doğum yeri ve yılı, cilt no gibi bilgileri girin. Daha sonrasında 4A, 4B ve 4C gibi alt seçeneklerden size ait olanını seçin ve sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirin.


SGK üzerinden emekli maaşı sorgulama işlemi yapılsa da emekli sandığı gibi farklı alanlardaki emekli maaşı sorgulama işlemlerinizi sadece e-devlet'den gerçekleştiriyorsunuz. Eğer SGK dışındaki kurumlardan emekli maaşı sorgulayacaksanız o zaman PTT'den e-devlet şifresi almalı ve sorgulamayı daha sonrasında yapabilirsiniz.

Emekli sandığı (4/c) hizmet süresi ve yaşı hesabını şifresiz öğrenmek için yapmanız gereken;  doğum yılı, 2002'den önceki çalışma ve 2002'den sonra çalışma yılı başlangıç ve bitiş yılı bilgileri.Emekli sandığı (4/c) hizmet süresi ve yaş hesabı  

E devlet üzerinden 4/c (Emekli sandığı) emekli aylık bilgilerinize de vatandaşlık şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile ulaşabilirsiniz.
E devlet üzerinden 4/c (Emekli sandığı) emekli aylık bilgi sorgulama 

İlginç bir ayrıntı. Mahkumlar ve emeklilerin ortak yanı ikiside günlerin geçmesi için gün sayarlar. İkisi de ömürlerinin bitmesi için heycanlanırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder