SGK'da dolgu ve protez için ücret alınır mı?

SGK'dan dolgu ve protez yaptırmak ücretli mi? SGK, kendi bünyesinde bir çok sağlık hizmetini veriyor. Bu hizmetlerin karşılığında da hi...

4/C – 4/D Nedir?

-->
Bir önceki yazımızda, 4/A ve 4/B statüsünde çalışanlar hakkında bilgileri vermiştik. Bu yazımızda ise 4/C -  4/D nedir konusunda sizleri aydınlatmaya çalışacağız. Çalışma hayatında getirilen reformların, belki de en sancılı süreci yaşayan kesimi 4/C ve 4/D alanında çalışan kesimleridir. Bunun en büyük nedeni ise, 4/A ile 4/B sınıfı içerisinde çalışanlar arasında kavramsal olarak büyük farklılıklar bulunmakta iken, 4/C ve 4/D sınıfı içerisinde yer alan çalışanların durumlarının daha girift bir alan oluşturmasıdır. Çalışma hayatına dair geliştirilen köklü reformların çeşitli sancılara neden olabileceği bilinen bir gerçek konumunda iken, bahsedilen bu iki sınıf içerisinde ki yakın kavramlar ve özlük hakları konusunda ki derin uçurumlar konunun daha da içinden çıkılmaz bir hale gelmesine neden olmaktadır.
4/c kavramı, özellikle özelleştirme hamlelerinin hızının daha da arttığı bir dönemde gündeme gelmiştir. Normalde 4/D statüsünde çalışan pek çok çalışanın, özelleştirme hamleleri sonucunda 4/C statüsüne geçirilmek istenmesi ve bu çerçevede yaşanan geniş çaplı tartışmalar, 4/C – 4/D nedir konusunu da daha derin bir hale getirmiştir. 4/C kavramı ile anlatılmak istenen durum; devletin gerekli gördüğü alanlarda açılmış kadrolarına, mevsimlik olarak ya da bir çalışma yılı süresince yerleştirilen geçici sözleşmeli kişilerdir. Geçici bir sözleşme ile yerleştirildiklerinden dolayı, bu tip çalışanlar sözleşmeli personel tanımına tam olarak uymamaktadırlar. Özlük hakları neredeyse yok denece kadar az olan ve alacakları ücretler, girmiş oldukları kurum tarafından belirlenmiş olan 4/C çalışanları izin konularında dahi son derece kısıtlı imkânlara sahip durumdadırlar.
4/D sınıfı, belki de yapılan reformlar sonucunda en az değişime uğramış ve en rahat çalışma koşullarına sahip sınıf konumundadır. Bu sınıfa mensup çalışanlar, 657 sayılı kanun ile koruma altına alınmış, iş tanımı kesin çizgiler ile ayrılmış olan kadrolu yani sürekli çalışma hakkına sahip işçilerdir.4/C kadrosuna oranla her türlü sendikal hakka sahip olan bu sınıf, ücret aralığından ölük haklarına kadar her konuda sendikalar aracılığı ile mücadele edebilmekte ve grev hakkını sonuna kadar kullanabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında, 4/C -4/D nedir konusundaki uçurumun derinliği daha iyi anlaşılmakta ve 4/C statüsünde çalışan kişilerin verdikleri mücadelenin nedeni daha iyi ortaya çıkmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder